Aklın bağlamadığı dostluğu, akılsızlık kolayca çözebilir.
Shakespeare

Aşuremizi paylaşmaya bekliyoruz

asure 2018

 

Kıymetli Canlar,

Muharrem Ayı boyunca, oruç tutan cümle canların oruçlarının, bu süre içerisinde hizmet yürüten Dedemizin, Zakirlerimizin ve gönüllü hizmet eden canlarımızın hizmetlerinin Hakk katında kabul olmasını diliyoruz.

Derneğimize gelerek lokmalarını bizlerle paylaşan canlarımıza teşekkür ediyor birliğimizin artarak devam etmesini diliyoruz.

23 Eylül 2018 Pazar günü 01:30pm de “AŞURE LOKMASI” dağıtacağız. Tüm cümle canları lokmalarımızı paylaşmaya davet ediyoruz.

Ayrıca, North York bölgesi Belediye Meclis Üyesi Mr. Anthony Perruzza'da derneğimizde bizlerle birlikte olacaklar.

AŞURE NEDİR ?

Aşure'nin Alevilik'teki anlamı, manası ya da asıl gerçekliği, “Sırrı” nedir? Bu “Aşure” ya da Şirin Çorba'nın özelliğinde gizlidir.

Öncelikle, Alevilik acıyla sevinci, yasla eğlenceyi birbirine çok yakın görür. Acı da elem de yaşamın içinden ve doğasından gelir, paylaşılarak yaşamın doğal döngüsünün olağan sürdürülmesine çalışır. Örneğin ; ölüm ve cenaze “canın canana teslimi, sevgiliye yolculuğudur” ve Mevlana’nın ağzından ifadesiyle “Düğün Gecesi (Şeb-i Arus)”dir. Bu anlamda aslında bir bayramdır.

İşin zahir kısmı Şah Hüseyin ve Ehl-i Beyt’in şehadet yoluyla şehitler ve gençler serdarı olarak Hakk’a kavuşmaları, Şah Zeynel Abidin’in hayatta kalarak Alevi toplumunun kurtuluş, ideal toplum ve insanlık ütopyasını ve ümidi canlı tutmasıdır.

Batın yani öz kısmına gelince Aşure’nin yapısal özelliğinin aslında bir Alevilik ve Alevi toplum tanımı ihtiva etmesidir.

İzah edersek;Aşure, aynı yemekte düşünülemeyecek, birbirinden farklı renk, koku ve tatta birçok malzemenin, yiyeceğin bir araya getirilerek CEM olması, SEVGİ kazanında, MUHABBET kepçesiyle harmanlanması ve İNANÇ ateşiyle PİŞMESİ sonucu hazırlanan HAK LOKMASIdır. Hazır olduğunda, yani “hamlıktan çıkıp piştiğinde” tadından yenmez bir GIDA olur. Günümüz yezitlerinin dedikleri gibi “bir tatlı değil...”

Bu vesileyle bugünden itibaren evlerimizde, derneklerimizde ve ocaklarımızda pişirilen Aşure ya da Kürtçesiyle Şorbe Şirin, Kerbela şehitlerinin, devrim ve insanlık şehitlerinin, tüm Hakk’a yürümüşlerimizin aziz ruhları/canları aşkına kabul ve makbul olsun.

Dertlere deva, hastalara şifa olsun.
Hakk kabul eylesin.

Aşk ile...

KANADA ALEVİ KÜLTÜR MERKEZİ ve CEMEVİ
KANADA ALEVİ KADIN KOLLARI
KANADA ALEVİ GENÇLİK KOLLARI

 

 

Muharrem Oruçları başladı

Kıymetli canlar

Muharrem ayı orucu, 11 Eylül - 22 Eylül 2018 tarihleri arasındadır.

Bu yıl Muharrem Orucu, üç günlük karşılama oruçları dediğimiz 7-8-9 Eylül Masum-u Paklar orucu ile başlayacak, 10 Eylül'de Fatıma Ana orucunun ardından 11-22 Eylül arası ise On İki İmamlar orucumuzu tutmaya başlayacağız.

11 Eylül 2018 Salı günü akşam oruç açma yemeği derneğimiz tarafından verilecektir. Tüm canlarımızı birlikte oruç açmak için derneğimize davet ediyoruz.

Sonraki günler için niyet edip lokma vermek isteyen canlarımız 9 Eylül Pazar günü cemevimize başvurup isimlerini yazdırabilirler.

Saygılarımızla,

KANADA ALEVİ KÜLTÜR MERKEZİ

 

DERSİM YANIYOR SESİZ KALMA, DESTEK VER !!!

 
Dersim coğrafyası, ormanları ve içindeki bütün canlı türleri ile yanmaktadır. 
 thumbnail img 3931
thumbnail img 3198thumbnail img 8769thumbnail img 9438thumbnail img 9671
Yangına müdahale etmek için giden yöre halkımıza ve Milletvekillerine engel olunmakta ve kimsenin girişine izin verilmemektedir.

Bu doğa vahşetine, bitki ve canlı türlerinin katliamına, yöre halklarının yaşam alanlarının tahribatına "DUR" demek için Toronto Kurdish Community Center tarafından düzenlenen eyleme katılmaları için tüm canlara ve dostlarımıza çağrıda bulunuyoruz !!!

Gelin hepbirlikte; "DOĞA KATLİAMINA HAYIRdiyelim!!!
 
Tarihi : 31 Ağustos Cuma 2018
Saat : 2:00pm - 4:00pm
Yer :  Toronto T.C. Konsolosluğu
Adres :  10 Lawer Spadina Ave
Toronto, ON   M5V 2Z2
 
 
 
              
 
 
 
 
 

DAYANIŞMA ÇAĞRIMIZDIR

 
CUMARTESİ ANNELERİ 700 HAFTADIR AYNI YERDE!
 
Türkiye’de güvenlik güçlerince gözaltına alındıktan sonra varlığı inkar edilen ve kendilerinden bir daha haber alınamayan insanların aileleri ile onları destekleyen insan hakları savunucuları, “Kayıplarımızı istiyoruz!” diyerek barışçıl bir direniş başlattılar. Her cumartesi saat 12.00 de İstanbul’un en işlek yeri olan Galatasaray Meydanı’nda yüzlerce kaybın fotoğrafını taşıyarak hakikat ve adalet talep eden seslerini yükselttiler.Türkiyenin en uzun erimli barışçıl protestosuna dönüşen cumartesi buluşmaları 25 Ağustos 2018 tarihinde 700. haftasına girecek. Cumartesi Anneleri 700 haftadır kayıplarını ve adaleti arıyor olacaklar.
Onların her cumartesi Galatasaray’dan yükselen “Adaletsizliği kanıksamak da adaletsizliği üretmek kadar utanç vericidir; kanıksama ve susma!” çağrısı herkesedir.
Sizi, dünyanın neresinde olursanız olun bulunduğunuz yerde 25 Ağustos 2018 Cumartesi günü kayıplarımızın fotoğrafını taşıyarak, Cumartesi Anneleri’nin “Hakikat ve Adalet” talebine destek olmaya çağırıyoruz.
 
İnsan Hakları Derneği İstanbul Şubesi
Gözaltında Kayıplara Karşı Komisyon 
 
Eylem Tarihi: 25.Agustos 2018 Cumartesi
Eylem Yeri: TC konsolosluk 
10 Lower Spadina Ave
Toronto ON M5V 2Z2
Canada
 
Eylem Saati: 12.00-14.00
 

Sivas Anması

sivas1
 
 Kıymetli canlar,
 
02 Temmuz 1993 tarihinde yaşanan Sivas Katliamında yitirdiğimiz canlarımızı 25. yılda anmak üzere 08.07.2018 Pazar günü saat 1:00pm-3:00pm arası derneğimizde toplanıyoruz.
 
Elbette, geçmişten günümüze kadar yapılan tüm katliamları unutmamalı ve unutturmamalıyız. Gençlerimize ve çocuklarımıza geçmişini anımsatmak ve öğretmek için anma günlerimizi gerçekleştirmeli, yasımızı tutmalıyız. Hepimizin bildiği gibi geçmişini bilmeyen bir toplum geleceğine sahip çıkamaz.
 
Ancak, bu acıların tekrar yaşanmaması için Alevi öğretisine önem vermeli, öz değerlerimize nasıl sahip çıkacağımızı ve nasıl mücadele edeceğimizi geliştirmeli ve bu konuda çalışmalar yaparak toplumsal bilinci arttırmak asıl hedefimiz olmalıdır.
 
Kanada'da yaşayan biz Alevilerin bir bütün olduğu ve büyük bir aile olduğumuzu, bu birlikteliğimizin artarak devam edeceği inancı ve her zamankinden daha çok kenetlenmemiz gerektiği bilinci ile tüm canlarımızı bu önemli günde birlikte olmaya çağırıyoruz.
 
Saygılarımızla,
 
Kanada Alevi Kültür Merkezi