Fakir insan malı az olan değil, arzusu çok olandır.
Seneca

Eliana Di Biase derneğimizi ziyaret etti

dibiase s

 Değerli Canlar,

14 Ekim 2018 Pazar günü, VAUGHAN Bölgesi Belediye Meclis Üyesi Adayı Sayın Eliana Dİ BİASE ile kıymetli eşi Sayın Michael Dİ BİASE adresimize gelerek hem “Canadian Alevi Cultural Center” hem de “North American Alevi Charity” kurumlarımızı ziyaret ettiler.

Bu vesile ile bazı taleplerimizi kendilerine iletme fırsatı bulduk ve son derece keyifli ve verimli bir sohbet yaptık.

Kıymet verip bizleri ziyaret ettikleri için kendilerine şükranlarımızı sunuyoruz.

Ayrıca, her zaman destekçileri olacağımıza inanıyor ve dostluğumuzun artarak devam edeceğini umuyoruz.

Saygılarımızla,

CANADIAN ALEVI CULTURAL CENTER
NORTH AMERICAN ALEVI CHARITY 


 Dear Members,

On Monday October 14th 2018, Local and Regional Councillor Candidate for Vaughan Ms. Eliana Di Biase and her husband former Mayor Michael Di Biase visited our "Canadian Alevi Culture Centre" and North American Alevi Charity.

We had a very pleasant meeting where we had the opportunity to discuss our needs as a community.

We would like to thank them and express our gratitude for taking the time to visit us.

Furthermore, we believe in the continuous support we can provide to them and hope to build on our partnership.

Best Regards,

CANADIAN ALEVI CULTURAL CENTER
NORTH AMERICAN ALEVI CHARITY

 

Kahvaltıya bekliyoruz

alevi der
 
 
Kıymetli canlar,

Yaz dönemi nedeniyle ara verdiğimiz "AİLE KAHVALTISI" Programımız 07 Ekim 2018 Pazar günü, Saat 10:00am de Dernek adresimizde tekrar başlıyor. 

Kanada Alevi Kültür Merkezi Kadın Kollarımız tarafından düzenlenen "Pazar günü Aile Kahvaltımıza" tüm Can'larımızı ve dostlarımızı davet ediyoruz. 

Lokma getirmek isteyen Can'lar getirebilirler.

Saygılarımızla,

KANADA ALEVİ KÜLTÜR MERKEZİ ve CEMEVİ
 

Zer filminin galası Toronto'da

zer

 

 Kıymetli Canlar,

Sn. Kazım ÖZ’ün Yönetmenliğini yaptığı “ZER” adlı film 30 Eylül 2018 Pazar günü TORONTO’da gösterime giriyor.

Filmin konusu itibariyle, yapımından gösterime gireceği ana kadar çeşitli sorunlarla karşılaşılmış, sansüre uğratılmış ve dağıtım sorunları yaşatılmış olmasına rağmen büyük emek ve özveri ile yapılmış bu filmi izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Bilet almak için : https://www.eventbrite.com/e/zer-toronto-premier-tickets-48443871925
Zer - Toronto Premier Tickets, Sun, Sep 30, 2018 at 3:00 ...
From the award-winning director Kazim Öz, the movie Zer tells the story of Jan who embarks on a journey to find the origins of his grandmother's song to solve the mystery and to embrace his roots. Rumor has it that a young shepherd went to a village in Dersim, the province of Turkey. There, he fell ...
www.eventbrite.com


YER : Hot Docs Ted Rogers Cinema
          506 Bloor Street West
          Toronto, ON M5S 1Y3

TARİH : 30 Eylül 2018
KOKTEYL BAŞLANGIÇ : 3:00pm
GÖSTERİM SAATİ : 4:00pm - 6:00pm
SÖYLEŞİ ZAMANI : 6:00pm

KANADA ALEVİ KÜLTÜR MERKEZİ ve CEMEVİ

 

 

 

 

Aşuremizi paylaşmaya bekliyoruz

asure 2018

 

Kıymetli Canlar,

Muharrem Ayı boyunca, oruç tutan cümle canların oruçlarının, bu süre içerisinde hizmet yürüten Dedemizin, Zakirlerimizin ve gönüllü hizmet eden canlarımızın hizmetlerinin Hakk katında kabul olmasını diliyoruz.

Derneğimize gelerek lokmalarını bizlerle paylaşan canlarımıza teşekkür ediyor birliğimizin artarak devam etmesini diliyoruz.

23 Eylül 2018 Pazar günü 01:30pm de “AŞURE LOKMASI” dağıtacağız. Tüm cümle canları lokmalarımızı paylaşmaya davet ediyoruz.

Ayrıca, North York bölgesi Belediye Meclis Üyesi Mr. Anthony Perruzza'da derneğimizde bizlerle birlikte olacaklar.

AŞURE NEDİR ?

Aşure'nin Alevilik'teki anlamı, manası ya da asıl gerçekliği, “Sırrı” nedir? Bu “Aşure” ya da Şirin Çorba'nın özelliğinde gizlidir.

Öncelikle, Alevilik acıyla sevinci, yasla eğlenceyi birbirine çok yakın görür. Acı da elem de yaşamın içinden ve doğasından gelir, paylaşılarak yaşamın doğal döngüsünün olağan sürdürülmesine çalışır. Örneğin ; ölüm ve cenaze “canın canana teslimi, sevgiliye yolculuğudur” ve Mevlana’nın ağzından ifadesiyle “Düğün Gecesi (Şeb-i Arus)”dir. Bu anlamda aslında bir bayramdır.

İşin zahir kısmı Şah Hüseyin ve Ehl-i Beyt’in şehadet yoluyla şehitler ve gençler serdarı olarak Hakk’a kavuşmaları, Şah Zeynel Abidin’in hayatta kalarak Alevi toplumunun kurtuluş, ideal toplum ve insanlık ütopyasını ve ümidi canlı tutmasıdır.

Batın yani öz kısmına gelince Aşure’nin yapısal özelliğinin aslında bir Alevilik ve Alevi toplum tanımı ihtiva etmesidir.

İzah edersek;Aşure, aynı yemekte düşünülemeyecek, birbirinden farklı renk, koku ve tatta birçok malzemenin, yiyeceğin bir araya getirilerek CEM olması, SEVGİ kazanında, MUHABBET kepçesiyle harmanlanması ve İNANÇ ateşiyle PİŞMESİ sonucu hazırlanan HAK LOKMASIdır. Hazır olduğunda, yani “hamlıktan çıkıp piştiğinde” tadından yenmez bir GIDA olur. Günümüz yezitlerinin dedikleri gibi “bir tatlı değil...”

Bu vesileyle bugünden itibaren evlerimizde, derneklerimizde ve ocaklarımızda pişirilen Aşure ya da Kürtçesiyle Şorbe Şirin, Kerbela şehitlerinin, devrim ve insanlık şehitlerinin, tüm Hakk’a yürümüşlerimizin aziz ruhları/canları aşkına kabul ve makbul olsun.

Dertlere deva, hastalara şifa olsun.
Hakk kabul eylesin.

Aşk ile...

KANADA ALEVİ KÜLTÜR MERKEZİ ve CEMEVİ
KANADA ALEVİ KADIN KOLLARI
KANADA ALEVİ GENÇLİK KOLLARI

 

 

Muharrem Oruçları başladı

Kıymetli canlar

Muharrem ayı orucu, 11 Eylül - 22 Eylül 2018 tarihleri arasındadır.

Bu yıl Muharrem Orucu, üç günlük karşılama oruçları dediğimiz 7-8-9 Eylül Masum-u Paklar orucu ile başlayacak, 10 Eylül'de Fatıma Ana orucunun ardından 11-22 Eylül arası ise On İki İmamlar orucumuzu tutmaya başlayacağız.

11 Eylül 2018 Salı günü akşam oruç açma yemeği derneğimiz tarafından verilecektir. Tüm canlarımızı birlikte oruç açmak için derneğimize davet ediyoruz.

Sonraki günler için niyet edip lokma vermek isteyen canlarımız 9 Eylül Pazar günü cemevimize başvurup isimlerini yazdırabilirler.

Saygılarımızla,

KANADA ALEVİ KÜLTÜR MERKEZİ