Bildiğimizi zannetmemiz öğrenmemizin en büyük düşmanıdır.
Dr. C.Bernard

EGEMENLER; ADIYAMAN'DAKİ ALEVİ İSTİSMARINI VE PROVAKASYONUNU DURDURUN !


Maraş ve Çorum katliamının hazırlıklarına giderken, başvurulan yöntemlerden biride, saldırılacak Alevileri önceden tespit etmekti.  Şimdi benzer bir süreci anımsatan provokasyon girişimi ise Adıyaman’da yaklaşık 200 civarında Alevilerin oturduğu evler işaretlenerek yapılmaktadır. Tek bir Sünni vatandaşımızın oturduğu ev işaretlenmezken bu oldukça manidardır. Ortadoğu’da, Suriye’de yaşanan gerilim ve hükümet ile cemaat arasındaki çatışmanın ayyuka çıktığı bir dönemde toplumun mağdurları üzerinde karanlık oyunlarda oynanmaya başlıyor. Uludere katliamı bu süreçten bağımsız değildir.  Hükümet dindar ve kindar nesil yetiştirmek istiyor. “Alevilerin katli vacip” diyen sözde dindarlar hiç eksik olmadı Türkiye’de. “Allah için yak ulan yak” diyerek 35 insan yakan dindar eksilmedi Sivas’ta.  “Ermeni piçi” diye çığlık atan “kindar ve dindar” gençler farklı olanı öldürmek için devletin gözü önünde cinayet işliyor. Adıyaman'da alevilerin kapılarına işaret koyuyor.


HÜKÜMETİN DİLİ AYRIMCILIK VE NEFRET ÜRETİYOR

Alevilerin oturduğu semte Kızılbaş katliamı yapan Yavuz Sultan Selim adı verenler, Yavuz’un katliamını meşru görünler, Yavuz’u kahraman, “Kızılbaşların katli vaciptir” ve “Alevilerin, canları, malları, namusları size helaldir" diye fetva veren Şeyhülislam Ebu Suud ile gurur duyanlar, Alevilerin “soy ve sopu” ile uğraşanlar, referandum ve genel seçimlere Alevi ayrımcılığını ve nefretini yayanlar, “Ne iştir ki, Aleviler, Dürziler ve Yezidiler, Sünnilik İmparatorluğu demek olan Osmanlı devletince din ve millet bahçemizden ısırgan otları gibi yolunup atılamamıştır” diyerek, dininin, kininin dâvacısı bir gençlik” gençlere kin ve nefret duygusu eken Necip Fazıl Kısakürek ile büyüyenler, Alevilere yönelik kin ve nefret tohumu ekilmesine hizmet edenlerdir. AKP döneminde bu zehirli tohumlar daha da çok ekilmeye başladı.

Adıyaman’da “Burada Alevi oturuyor” mesajı veriliyor. Alevilerin yerleşim bölgesi olarak bilinen Karapınar Mahallesindeki duvar ve kapılar boya ile işaretleniyor. Televizyon Anahaber bültenlerine açıklama yapan Adıyaman’lı Alevilerin kaygıları ve işaretlenmiş evlerin görüntüleri Alevilere yönelik yeni bir provokasyon girişiminin habercisi olduğunu gösteriyor. Hava puslu. Kurtlar puslu havayı seviyor.  Alevilerin sağduyusunu test etmek ve Alevileri provokasyona davet eden bu girişimler, Alevileri tuzağa düşüremeyecektir. Alevilerin öğretisi, tarihsel tecrübeleri ve diğer toplumsal kesimlerle kurduğu dostça ilişki, iktidar hırsına teslim olmuşların, karanlık güçlerin ve egemenlerin kendi çatışmalarına Alevileri alet etmeye çalışması ve Alevilere Maraş, Çorum ve Sivas hatırlatacak girişimleri sonuçsuz bırakacaktır.

Devamını oku...

 

Yeni Yönetim Belirlendi

 

22 Ocak 2012 günü gerçekleşen Genel Kurul toplantısı sonucu üyeler tarafından seçilen yeni Yönetim Kurulu'nun görev dağılımı 29 Ocak 2012 Pazar günü yapılan toplantıda aşağıdaki gibi belirlenmiştir :

Başkan : Yemliha YUMUŞAK
Başkan Yardımcısı : Aziz SÜREN
Sekreter : Salman VURAL
Sayman : Tevfik BAŞAL  /  Feride AKAR
Kültür ve Sanat : Kemal Uzunöz  /  Ahmet Akkuş
Basın ve Halkla İlişkiler : Yemliha YUMUŞAK
Üyelik Direktörü : Doğan VURAL
Üyelik Direktörü Yardımcısı : Aziz SÜREN
Kadın Kolu : Gülsüm YATAR  /  Ümmügülsüm SOLMAZ
Gençlik Kolu : Gülsüm YATAR
Yedek Üye : Mustafa VURAL

 

Ayrica diğer kurullara seçilenler şu şekildedir :

DENETLEME KURULU

Mustafa ÜNLÜÇAY
Ali BİRYAR
Hüseyin TOLU

 

DİSİPLİN KURULU

Ahmet DENİZ
Durdu KÖMESÖĞÜT
İsmet AKIL
Mehmet TOPYÜREK
Mustafa GÜREL

 

 

Otuzüç Kor Düştü Yüreğimize...


Gittiler…
Geceyi ışıtarak…
Çığlık çığlığa…
Gittiler besmeleleri bereketsiz katil sürüsünün bir anda cehenneme dönüştürdüğü kenti gerilerinde bırakıp.
Gittiler turnalar misali bitimsiz bir semahın döngüsünde.
Çocuktular, gençtiler, yaşlıydılar…
Taliptiler, bilgeydiler,
Candılar…
Gittiler…
“Halkla güvenlik güçlerini karşı karşıya getirmeyiniz”[1] diye açıldı yolları.
Artlarından “Neyse ki otelin etrafındaki vatandaşlarımızın burnu bile kanamadı,”[2] denildi.
Velhasıl, bir tas su dökenleri çıkmadı devlet ricalinden…
Bir Temmuz sıcağında, cehennem ateşinde buz kesmiş yüreklerimizi peşleri sıra sürüyerek gittiler,

Tekbirler, sinsi sokak köpekleri gibi artlarında…

Kapanmayan bir yara anıları, delik deşik belleğimizde,
Bir yangın yeri,
Kapkara bir enkaz…
Dumanı hâlâ tüten 
bir kıyamet meydanı…

Gittiler,
İnce belli kızlar, karayağız delikanlılar,
Hatayî coşkusu,
Kazak Abdal istihzası,
Pir Sultan inadıyla…
Otuzüç çınar devrildi,
otuzüç turna vuruldu,
otuzüç yanardağ patladı,
otuzüç kez harab oldu Basra,
otuzüç kor düştü yüreğimize…

Aleviydiler,
Alev oldular…

 

Sibel ÖZBUDUN

 

BÜYÜK ALEVİ KURULTAYI SONUÇ BİLDİRGESİ

Büyük Alevi Kurultayı, Türkiye,  Avrupa, Balkan, İran, Irak, Suriye’den 10 bini aşkın Alevinin, Alevi kurum yöneticilerinin, İnanç önderlerinin, Sanatçıların, Akademisyenlerin,  Alevi Yöre Derneklerinin, Siyasi partilerin, Büyükelçiliklerin ve Sivil Toplum Örgütlerinin temsilcilerin katılımıyla 15-16 Ocak tarihlerinde Ankara’da gerçekleşmiştir.

 

Bugüne kadar pek çok kişi ve kurum, Alevilerin sorunlarını tespit etmek ve bu sorunlara çözüm getirmek iddiasıyla yola çıktı. Ama hiç kimse Alevilere ve Alevi kurumlarına samimiyetle kulak vermedi. Böylelikle Alevilerin somut ve meşru talepleri çarpıtılarak etkisizleştirildi. Bu tutum, Alevi inancının ve yolunun tartışılmasına kadar vardırıldı. Gelinen nokta, bu defa Alevilerin konuştuğu, sorunlarını ve taleplerini dile getirdikleri, bu talep ve önerilerin popüler siyasal söylemlerle bulandırılmadığı bir ortak iradeyi zorunlu kıldı. Bu iradenin tecellisi olan Büyük Alevi Kurultayı, Alevilerin haklarını Alevilere teslim edenlerin kurultayıdır. Alevilerin haklarını başka mahfillerde arayanların kurultayı değildir.

Devamını oku...

 

Yoga Dersleri

Derneğimizde her Cumartesi saat 4-5 arası yoga dersleri verilecektir. İlgilenen arkadaşlar 647-292-4830 numaralı telefondan Tevfik Başal’a ulaşıp kayıt yaptırabilirler.