Hatalar miras değildir, savunmaya değmez.
E. Burke

Turgut Öker'in tutuklanmasını kınıyoruz


Sayın Turgut Öker'in maksatlı bir şekilde tutuklanmasını üzüntüyle karşıladığımı ancak çok şaşırmadığımı belirtmek istiyorum. Avrupa'dan, Türkiye'den ve dünyanın dört bir yanından Alevilerin olaya gösterdikleri tepki artık Alevilerin şamar oğlanı gibi itilip kakıldığı günlerin geçmişte kaldığının ispatıdır. 2008 yılının Kasım ayında YolTV'de yayınlanan bir programda kendisine yönelik eleştirileri hazmedemeyen İzzettin Dogan'ın açtığı hakaret davasına dayanılarak yapılan tutuklamayı ve böyle bir olaya sebebiyet veren İzzettin Doğan'ı kınıyoruz. İzzettin Doğan'ın kendisini her eleştirene dava açacaksa bunun birkaç kişi ile sınırlı olmadığını, gerçekleri görebilen her Alevi hakkında dava açması gerektiğini bilmesi gerekir. Yıllardır sergiledikleri tutum ve yaptıkları ile Alevilik önünde engel teşkil eden Cem Vakfı ve İzzettin Doğan'ı artık toplumumuzu tanıması ve bağlarını bu grup ile kesmesi gerekir diye düşünüyorum.

Cem Vakfını ve maşası olduğu bu karanlık zihniyeti demokratlaştırmak, insanlaştırmak için uğraşıyoruz ama karşılık olarak gördüklerimiz ortada. Tüm bu olanlara Aleviler olarak verilecek en güzel tepki Pazar günü Kahramanmaraş'a akarak bu hareketin kişileri devre dışı bırakılarak veya gözdağı verilerek engellenemeyeceğini göstermeleri olacaktır. Ancak karşımızdaki toplumun insanlıktan ne kadar nasip aldığını biliyoruz. Bu yüzden Maraş'ta tedbirin elden bırakılmamasını, devlete ve güvenlik güçlerine kesinlikle güvenilmemesini şiddetle tavsiye ediyorum. Bu tutuklamanın Alevilerin ilgisini ve kalabalığını dağıtmak için yapılmış olabileceğini hesaba katarak, asıl eylemin Maraş'ta buluşmak olduğunun akıllardan çıkarılmamasını naçizane tavsiye ediyorum.

Kanada'da yaşayan Alevi toplumu olarak gelişmeleri Yol TV aracılığı ile takip ettiğimizi, cesur, dürüst ve dik duruşu ile bizim zamanımızın Hz. Hüseyin'i olarak gördüğüm Turgut Öker'in tutuklanmasını protesto etmek açısından yapılması planlanan tüm eylemlere elimizden geldiğince destek vereceğimizi bunu bir namus meselesi olarak gördüğümü bildirmek istiyorum.

Saygılarımla,

İrfan Gürel
Kanada Alevi Kültür Merkezi
Yönetim Kurulu Başkanı

 

Birlik Cemimizi yaptık

Cem 2010Kültür Merkezi'mizin şu anki durumuna gelmesinde büyük emeği olan Dede Dertli Divani'nin tavsiyesi ile Kanada Alevi Kültür Merkezi'nin davetlisi olarak Birlik Cemi'ni gerçekleştirmek üzere Toronto'ya gelen Mehmet Turan Dede mütevazi kişiliği, Alevilik konusundaki berrak görüşleri ve güzel muhabbetleri ile bir haftalık kısacık bir süre içerisinde toplumun gönlünü ve takdirini kazandı.  

Hazırlıkları bir süredir devam eden Birlik Cemi 21 Kasım 2010 tarihinde 821 Runnymede Road adresindeki Ace Place Concert & Banquet Hall'da yapıldı. Yaklaşık 400 kişinin katıldığı tahmin edilen Cem başından sonuna çok güzel bir ortamda geçti. 14 kişinin kurban adağı yaptığı, pekçok insanın evlerinden getirdikleri lokmaların paylaşıldığı, Alevilik değerlerinin tekrar hatırlandığı güzel bir gün yaşandı. Ceme katılanların ayrılırken yaptıkları bağışlar Cem'in tüm masraflarının fazlası ile karşılanmasına yetti. Yardımda bulunan, bulunamayan, o Ceme katılarak o güzel günü bizimle paylaşan, organizasyonda ve hizmetlerin yerine getirilmesinde katkı sunan tüm canlara Yönetim Kurulu adına bir kere daha teşekkür ederim.  

Ayrıca, Cemi takip eden Pazartesi ve Salı günü Kültür Merkezi lokalinde muhabbet akşamları düzenlendi; sıcak, samimi bir ortamda sohbetler yapıldı.  


 ALEVİLİKTE CEM ve ANLAMI

Bu vesile ile Alevilikte Cem olgusunu aklımın erdiği, dilimin döndüğü ölçüde anlatmakta fayda var sanırım.

Devamını oku...

 

Kurslarımız

- Yaz süresince ara verilen yetişkinler için İngilizce dersleri 6 Kasım Cumartesi günü başlamıştır. Üniversitede master ve doktora çalışmaları yapan yetkin kişiler tarafından verilecek olan İngilizce kursu ücretsizdir.

- Bağlama kursları geçtiğimiz Pazar gününden itibaren tekrar başlamıştır.

- Çocuklar için Türkçe dersleri devam etmektedir.

- İlgi olması durumunda çocuklarımıza Matematik dersi verilmesi imkanımız bulunmaktadır.

- Semah çalışmalarının başlayabilmesi için yine yeterli sayıda çocuğun kayıt yaptırması beklenmektedir.

Tüm bu kurslar hakkında daha detaylı bilgi almak, kayıt yaptırmak için hafta sonları derneğimize gelmeniz gerekmektedir. Sürekli olması gösterilecek ilgiye bağlı olan bu kurslardan toplum üyelerimizin faydalanmasını ve çocuklarının faydalanmasını tavsiye ederiz.

Yönetim Kurulu

 

Bildiri

KAMUOYUNA AÇIKLAMA: TÜRKİYE CUMHURİYETİ BAŞBAKANI’NIN ALEVİ KARŞITI SÖYLEMİNİ ŞİDDETLE KINIYORUZ

 Aşağıda imzası olan dernek ve grupların, Alevi ve Alevi olmayan, Kuzey Amerika’nın çeşitli yerlerinde yaşayan üyeleri olarak bizler, Türkiye’nin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın son zamanlardaki Alevi karşıtı söylemlerinden ve AKP hükümetinin Alevi kökenli kişileri sivil ve askeri bürokrasiden tasfiye etme yönündeki çabalarından derin endişe duymaktayız. 

 12 Eylül, Pazar günü oylanacak (kimi hukukçulara göre yargının yürütmeden bağımsızlıgını ortadan kaldıracak) anayasa değişikliklerine ‘evet’ oyu verilmesi için yaptığı miting konuşmalarında, Erdoğan muhtelif defalar Alevileri hedef alan “yargıda belli bir mezhebi grup var,”  “bana Alevi hakimler ceza verdi” türü sözler etmiştir. Ayrica, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun bazı üyelerinin Alevi kökenlerini ima ederek “dedelerden artık talimat alınmayacak” ifadesini kullanmıştır.  Hem Tayyip Erdoğan hem de Ankara Belediye Başkanı Melih Gökçek gibi AKP’nin diğer üyeleri, ana muhalefet partisi CHP’nin yeni başkanı Kemal Kılıçtaroğlu’nun Aleviliğini (ve Kürtlüğünü ve kimi iddialara göre annesinin Ermeniliğini) kamuoyu önünde defalarca ve alaycı bir tavırla vurgulamışlardır. Bu talihsiz durumu daha da vahim kılan, kaynağı bizzat MHP genel başkanı Devlet Bahçeli  olan, AKP’lilerin MHP’nin tabanına “yüksek yargıdan Alevileri temizliyoruz”  şeklinde propaganda yaptıkları yönünde basında çıkan haberlerdir. Tüm bunlar, önerilen bazı anayasa değişikliklerinin Alevi karşıtı amaçlar taşıdığı yönündeki korkuları arttırmakta ve teyit etmektedir.

Devamını oku...

 

Madımak Katliamını Unutmadık ...

Sivas Madımak katliamında 33 canımızı vermemizin üzerinden 17 yıl geçti. Neredeyse her yıl dünyanın dört bir yanındaki Aleviler bir araya gelerek veya tek başlarına, insanlığın o kara gününü andılar. Kendini insan sayan herkes, o gün yapılanların kabul edilemez korkunç bir suç olduğunu düşündü ve hala öyle düşünüyor. Kendi kültürünü yaşamak ve yaşatmak için Pir Sultan'a gelenlere yapılanlar insanlığa sığmayacak kadar alçakçaydı. Ancak orada yapılan vahşeti sadece o cahil sürüsüne yüklemek saflık olur. 2 Temmuz 1993 günü Alevilere yapılan, yüzyıllardır seyrede seyrede ezberlediğimiz bir oyunun başka bir sahnesiydi. Devlet dediğimiz aygıt bir kere daha planlarını aklı, vicdanı olmayan gericilere uygulattı ve başarılı olmaları için gereken her imkanı sağladı. Sivas katliamı dikkatli değerlendirildiğinde birşey tüm açıklığı ile ortaya çıkar. Oradaki olay, Alevi ile Sünninin, ilerici ile gericinin, iyi ile kötünün, aydınlık ile karanlığın çatışması olduğu kadar aynı zamanda örgütlü olanla örgütsüz olanında kavgasının sonuçlarını gözler önüne serer. Etkinlikten haberdar olan devlet destekli gerici güçler aylar öncesinden hazırlıklara girişmiştir. Halkın gerginliğinin sağlanmasından medyanın kullanılmasına, yol kenarına bilinçli olarak dökülen kaldırım taşlarından, yarışma bahanesi ile Sivas'a getirilen militan takımına kadar her hazırlık örgütlü bir oluşumun özenli hazırlıklarıdır. Oysa bizim Aleviler her zaman olduğu gibi kalplerinden gelen coşku ile güvenliklerini düşünmeden veya güvenliklerini kendilerini defalarca sırtından hançerleyen devletin insafına bırakarak ateşin içine kendilerini attılar. Olayın ilk gelişmeleri belirmeye başladığında bile, insanları katliama çağıran bildiriler ellerine geçmesine rağmen, kurtulmalarını sağlayabilecek tedbirleri almadılar, alamadılar. Sonuç olarak organize çalışan gerici güçler, o güne kadar örgütlü çalışmayı bir türlü yapamayan Alevi toplumunun birbirinden güzel 33 canını yüreklerimizden söktü.

Devamını oku...