Ucuz adam pahalı mal satmaz.
O. F. Şahsuvar

Madımak Katliamını Unutmadık ...

Sivas Madımak katliamında 33 canımızı vermemizin üzerinden 17 yıl geçti. Neredeyse her yıl dünyanın dört bir yanındaki Aleviler bir araya gelerek veya tek başlarına, insanlığın o kara gününü andılar. Kendini insan sayan herkes, o gün yapılanların kabul edilemez korkunç bir suç olduğunu düşündü ve hala öyle düşünüyor. Kendi kültürünü yaşamak ve yaşatmak için Pir Sultan'a gelenlere yapılanlar insanlığa sığmayacak kadar alçakçaydı. Ancak orada yapılan vahşeti sadece o cahil sürüsüne yüklemek saflık olur. 2 Temmuz 1993 günü Alevilere yapılan, yüzyıllardır seyrede seyrede ezberlediğimiz bir oyunun başka bir sahnesiydi. Devlet dediğimiz aygıt bir kere daha planlarını aklı, vicdanı olmayan gericilere uygulattı ve başarılı olmaları için gereken her imkanı sağladı. Sivas katliamı dikkatli değerlendirildiğinde birşey tüm açıklığı ile ortaya çıkar. Oradaki olay, Alevi ile Sünninin, ilerici ile gericinin, iyi ile kötünün, aydınlık ile karanlığın çatışması olduğu kadar aynı zamanda örgütlü olanla örgütsüz olanında kavgasının sonuçlarını gözler önüne serer. Etkinlikten haberdar olan devlet destekli gerici güçler aylar öncesinden hazırlıklara girişmiştir. Halkın gerginliğinin sağlanmasından medyanın kullanılmasına, yol kenarına bilinçli olarak dökülen kaldırım taşlarından, yarışma bahanesi ile Sivas'a getirilen militan takımına kadar her hazırlık örgütlü bir oluşumun özenli hazırlıklarıdır. Oysa bizim Aleviler her zaman olduğu gibi kalplerinden gelen coşku ile güvenliklerini düşünmeden veya güvenliklerini kendilerini defalarca sırtından hançerleyen devletin insafına bırakarak ateşin içine kendilerini attılar. Olayın ilk gelişmeleri belirmeye başladığında bile, insanları katliama çağıran bildiriler ellerine geçmesine rağmen, kurtulmalarını sağlayabilecek tedbirleri almadılar, alamadılar. Sonuç olarak organize çalışan gerici güçler, o güne kadar örgütlü çalışmayı bir türlü yapamayan Alevi toplumunun birbirinden güzel 33 canını yüreklerimizden söktü.

Devamını oku...

 

2 Temmuz'u Unutmamak

2 Temmuz'da ölenleri anmak demek onları hatırlamaktan ibaret değildir. 2 Temmuz katliamını unutmamak içimizin bir kez daha kanaması da değildir. Unutmamak, "bir daha asla yaşanmasın" diyedir. Unutmamak yeni katliamları engellemenin en temel kanunudur. 2 Temmuz'u unutmamak, eşitlikçi, özgürlükçü, barış içinde yaşadığımız bir ülkeyi kurmamız gerektiğini akıllardan çıkartmamak içindir. Unutmamak örgütlenmektir. Gericiliği de faşismi de yenecek, katliamları aydınlatacak tek gücün halkın örgütlü gücü olduğuna inanmaktır. Çünkü her unuttuğumuzda, bu gerçekleri bizlere başka katliamlarla hatırlatacaklardır.

 * Halkevleri duvar gazetesinden alınmıştır.

 

İngilizce, Türkçe, Almanca, Halk oyunları ve Semah Kursları

Yeterli sayıda katılım sağlanırsa Kültür Merkezimizde İngilizce, Türkçe, Almanca, Halk oyunları ve Semah kursları verilecektir. İlgilenenlerin isimlerini, telefon numaralarını, yaşlarını ve katılmak istedikleri kursu Bu e-Posta adresi istek dışı postalardan korunmaktadır, görüntülüyebilmek için JavaScript etkinleştirilmelidir adresine emaille bildirmeleri veya hafta sonu derneğe gelerek listeye kayıt olmaları gerekmektedir. Katılanların sayısı, yaşları ve seviyelerine göre kurs çalışmaları düzenlenecektir.

Saygılar,

Kanada Alevi Kültür Merkezi
Yönetim Kurulu
 

Web Sitemizin Yeni Görünümü

Sitemize yeni eklenen ve eklenecek olan fotograf ve videoları görebilmek için sağ üst köşedeki 'Üye Girişi' kısmından üye olmanız gerekmektedir. Bir kere üye olup, üyeliğinizi aktif hale getirdiğinizde Menü kısmında 'Multimedya' seçeneği ulaşılabilir hale gelecektir.

Sitemize üyelik hiçbir şekilde ücretli değildir.

Geçmiş etkinliklerimizde çekilmiş, bu sitede yayınlanmaya uygun fotoğrafları lütfen bize ulaştırmaya çalışın. Sitemizin içeriğinin zenginleşmesinde sizinde katkınız olsun.

Saygılar,