Herkesin kendini birşey sandığı yerde hiç kimse birşey olamaz.
W. Gilbert

Ziyaretçi Defteri - Eski Mesajlar - 2009

Bu bölümde 2009 yıllında bırakılan ziyaretçi mesajlarını okuyabilirsiniz.
Diğer yıllarda bırakılan mesajlar için lütfen İletişim / Ziyaretçi Defteri - Oku bölümünden istediğiniz yılı seçiniz.

 
ünal bilgili
unbil@hotmail.com
aydın
türkiye
2009-12-31
EY DOST
ÖNEMLİ OLAN DOSTA NE VERDİĞİN DEĞİL
O DOSTUN SENİN VERDİĞİNDEN NE ALDIĞIDIR
Selma
gurbeti_ben_yasadim1@hotmail.com
Toronto
Canada
2009-12-31
"EY SOFI OZUNE BIR MURADIM VAR"

Ey sofi ozune bir muradim var,
Elin gunahini sen mi gorursun?
Yuzun kara bir kulhanda yerin var,
Ali divanina nasil varirsin?

Rehberin kim oldugunu bilmezsin,
Kav ile giybeti elden koymazsin,
Ahrette yatacak yer de bulamazsin,
Toprak kabul etmez nerde kalirsin?

Lokman sofun eli tutarsin,
HAKK'IN dosegine yere yatarsin,
Bilmem yetmis iki dilden otersin,
Sen bu dilin kaygisini bilirsin?

PIR SULTAN ABDAL'IM boyle olunca,
Ihlas talip muradini alinca,
Devir donup halin ile gelince,
Sende bu huy ile murdar olursun..

PIR SULTAN ABDAL..
Selma
gurbeti_ben_yasadim1@hotmail.com
Toronto
Canada
2009-12-31
KARDESLIGIN DOGDUGU,SEVGILERINN BIRLESTIGI,BELKI DURGUN,BELKI YORGUN,YINE DE MUTLU,YINE DE UMUTLU,YINE DE SEVGI DOLU NICE YILLARA!!YENI YILINIZ KUTLU OLSUN CANLAR!!!!!
SELMA
gurbeti_ben_yasadim1@hotmail.com
toronto
canada
2009-12-31

DOSTUN BIR GULU YARALAR BENI!!!!
Su kanli zalimin ettigi isler,
Garip bulbul gibi beni zareyler,
Yagmur gibi yagar taslar basima,
illede dostun bir fiskesi yaralar beni beni beni...
Dar gunumde dostum dusmani belli oldu,
Bir derdim var idi simdi el oldu,
Ecel fermani boynuma takildi,
Gerek vura gerek asalar beni beni beni,
Can beni beni beni dost beni beni.....
PIR SULTAN ABDALIM can goye almaz,
Haktan emir olmasa i Rahmet yagmaz,
Su ellerin tasi bana hic degmez,
Illede dostun bir tek gulu yaralar beni beni ,,
Can beni beni Dost beni beni beni.....
PIR SULTAN ABDAL..
KALSIR MEM
KAL62@HOTMAİL.COM
ÇİN
ÇİN
2009-12-30
ALEVİ YENİ YIL KUTLAMASI KHAL GAĞAN VE İKİ BİN YILLIK MUMSÖNDÜ İFTİRASITarihe Büyük Konstantin olarak geçen İmparator I. Konstantin tarafından 325 yılında tarafından toplanan “İznik Konsili”nde, Yeni İsa Dini’nin temelleri belirlendi. Hıristiyanlık, Roma İmparatorluğu’nun resmi dini olarak kabul edildi. İmparatorluk toprakları içinde Hıristiyanlık dışında kalan tüm inanışlar yasaklandı.

Hıristiyan dogması 325 yılında İznik şehrinde biçimlendirilirken, Anadolu’da varlıklarını sürdüren köklü inanç merkezlerinin yerli halk üzerinde etkili olabilecekleri ve İznik’ten halka dikte edilen Hıristiyanlığın yerli halk tarafından reddini sağlamak için yoğun çaba gösterecekleri tahmin ediliyordu. Bu nedenle İznik Konsili’nde yeni dinin biçimsel ilkeleri ve ritüelleri yeniden düzenlenirken Alevi/Işık inanışının baskın formları yeni dine adapte edilerek Hıristiyanlığın Anadolu’da karşılaşabileceği olası direnç olabilecek en alt düzeye indirilmeye çalışıldı. Yeni dine halkın kolaylıkla kabul edebileceği, kendilerine yabancı gelmeyen, eskiyi anımsatan, çekici bir dış görünüş verilmeye özellikle dikkat edildi.325 yılında İznik’te I. Konstantin’in çabalarıyla ‘Yeni İsa Dini’ Anadolu Alevi inanışının motifleri ile donatılarak adeta yeniden yaratıldı.

-Anadolu’da bolluğun bereketin ,doğurganlığın ,temizliğin ve iffetin sembolü Ma Ana, Mary Ana (Meryem Ana) oldu.

-Alevi darı Cem’in on iki hizmetlisi, İsa’nın on iki havarisi ile yer değiştirdi.

-Alevilikte hak anafatma şahı merdan(evren-dünya-insan) birlikteliğinin ifadesi olan üçlü teslis Kutsal Ruh-Meryem–İsa adları ile Hıristiyanlaştı.

-Bugün bile Anadolu’da hemen her Alevi köyünde kutlanan yumurta bayramı, Hıristiyanların paskalyasına dönüştürüldü.

-Aleviliğe ait ‘Düşkünlük’ kurumu Hıristiyanlık içinde ‘Aforoz’ adı altında devam ettirildi.

-Alevi erkanında, pir önünde ve on iki hizmetli huzurunda suçlular dara çekilirdi. Hıristiyanlar, on iki kişiden kurulu Sen Sinod meclisinde yaptıkları kutsal sorgulama ile bu Alevi geleneğini devam ettirdiler.

-İsa’nın çarmıhı Anadolu’da İsa’dan binlerce yıl önceside vardı ve evrenin dört kuvvetini temsil eden bu yüzden çok saygı gören kutsal bir semboldü.Bu sembol Hıristiyanlık içinde de kutsallığını başka bir isim altında sürdürdü

Hıristiyanlığın Alevilikten alarak kendilerine mal ettikleri en önemli Alevi ritüeli ise kuşkusuz Noel Baba ve Yeni Yıl kutlamalarıdır.


Khal Khelk yada Noel Baba

Sivas, Tunceli, Erzincan, Bingöl ve Muş illerinin kırsal kesiminde, uygulaması çok azalmış olmakla birlikte, unutulmadan günümüze kadar gelmiş bir Alevi geleneği vardır ki adına ‘Khal Gağan’ denir. ‘Khal Gağan’ Dersim dilinde, eski yılın uğurlanması ve yeni gelen yılın kutlanması anlamına gelen eski bir terimdir. ‘Khal Gağan’ kutlamaları Aralık ayının son haftasında, ‘Khal Khelk’ adı verilen, ak saçlı, aksakallı, gün yüzlü bir ihtiyar adamın, köy çocuklarıyla beraber kapı kapı dolaşarak çocuklar için hediye toplaması ile başlar,bir hafta sürer ve yeni yılın ilk gününde kurulan bir Ayın-i Cem ile sona erer.

Alevi geleneği içinde geçmişte her yeni yılı karşılanırken kurulan Ayin-i Cemler’de, Ayin-i Cem’in sonuna doğru ışıklar (çerağları) kısa bir süre için söndürülüp sonra tekrar yakılırdı.Işıkların kısa süreli söndürülmesi, dünyamızın bir felaket sonrasında bir dönem karanlıkta kaldığının ve karanlık dönemin sonunda ışığın karanlığa galip gelerek yeniden yeryüzüne ulaştığının ve burada yeni bir çağı başlattığının simgesel anlatımıydı.

Erken Hıristiyanlar başlangıçta bu köklü Alevi geleneğini şiddetle eleştirdiler ve bu ağır eleştirilerini bugüne kadar sürüp gelen o ağır ‘mum söndü’ iftirası ile donattılar.

“… Ocak ayının birinci gününde kutlama adını verdikleri bir toplantı için bir araya gelen, ancak akşama kadar içki içtikten sonra ışıkları kapatıp yaşa, cinsiyete ve akrabalık derecesine bakmadan birbirine girip seks alemi yapanlara lanet olsun.”

Erken Hıristiyanlar Aleviler’in darı Cem içinde, ışıkları karartarak cinsel sapkınlık yaptıkları iftirasına rağmen yerli halk geleneğini terk etmedi Bu beklenmedik direnç üzerine Hıristiyan kilisesi, önceleri karşı oldukları bu kutlamaları sahiplenerek, içselleştirdiler, kültürlerinin ve inançlarının ayrılmaz parçası haline getirdiler. Binlerce yıllık Alevi geleneği böylece Hıristiyanlaştırıldı ‘Khal Khelk’ Noel Baba’ya (St. Nikoleus) dönüştü. Alevilerin ‘Khal Gağan’ kutlamalarının sonunda eski yılı uğurlayıp, yeni yıla merhaba dedikleri gece de Hıristiyanların yeni yıl kutlaması ile özdeşleşerek, Hıristiyan geleneği içinde kurumlaştı.

Erken Hıristiyanlığın yazılı belgelerinde açıkça belirtildiği üzere, Alevi yeni yıl karşılamaları Hıristiyanlarca önceleri yasaklanmış ve lanetlenmiştir. Bu da Alevi yeni yıl geleneğinin Hıristiyanlarca sonradan kopya edilip kendilerine mal edildiğinin ve Alevi ‘Khal Khelk’in Hıristiyanlığın Noel Babası’ndan çok daha kadim olduğunun, tartışmasız açık bir kanıtıdır.yazının özetinde hiristiyanlık tamamıyla biz alevilerden esinlenerek ortaya çıkan bir dindir.
Murat KAFKAS
muratkafka@hotmail.com
İSTANBUL
TÜRKİYE
2009-12-28
SAYIN ARKADAŞLAR CANLAR.
SİZE İSTANBUL'DAN YAZIYORUM. SİTENİZ GÜZEL OLMUŞ. MUHARREM MATEMİNİZ DE CANLARA SELAM EDERİM. ÖZELLİKLE ÜNİVERSİTELERLE İLGİLİ ÇALIŞMALARINIZ VAR İSE BİLDİRMENİZ MÜMKÜN MÜ ?
SAYGILARIMLA
BİRGURUP RÜTBELİ PERSONEL
giz@gmail.com


2009-12-26
GEÇMİŞİN BÜTÜN KARANLIK İŞLERİNİ ALEVİLERE YÜKLEMEK İSTEYENLERE KARŞI ALTERNATİFLAR , SONTAHLİLLER !Son zamanlarda bazı komutanlar intihar ediyor , içeri alınıyor . Bunlar darbe , suikast yapacak , ülkeyi kaosa süreceklermiş . Amirallere , rütbelilere suikast falan yapcaklarmış . Kirli , karanlık işler peşinde örgütlenip çeteleşiyorlarmış gibi iddialar . Peki güzel darbecileri , cinayet şebekelerini , mafyayı , pravakatörleri , rantçıları ...... ortaya çıkarıp yargılayalımda böyle üstünkörü , suçsuz insanları öne atıp yolmak olayların bütününü görmemek namuslu , samimi değil neyazıkki gerçek parsayı kapan suçluları görmemek manidardır . Bide öne atılan ciğerlerin diyeceğim yüzde 60 ı alevi kökenli olunca kuşkulanmamak elde değil . Burada art niyet görmemek , nemkapmamak olanaksız ya neymiş bu alevi kökenli subaylar , personel vaybe neler yapmışlar neler ? ülke tarihini değiştirmişler , bütün darbeleri alevi rütbeliler yapmış , ülkeyi savaşa sokmuşlar , seçilmiş başbakanları indirip asmışlar , güneydoğuda kürt halkıyla savaşmışlar ,ermenileri - süryanileri öldürmüşler , silah - beyaz kadın ticareti alevilerin tekelindeymiş , azınlık önderlerine suikast planlamışlar , ülkedeki karanlık ,esrar , kokain - mafya işleri alevi kökenli apoletin , personelin himayesindeymiş gibi binlerce safsata .Günah keçisi ülke tarihi boyunca alevilermiş sanki sünni kökenli subaylar tertemizmişte herşey alevi subayların beyninden çıkıyormuş ulan sormazlarmı zaten orduda taş çatlasa kaçtane alevi kökenli subay , personel varki ağırlık sünni kökenlilerde değilmi ? Değerli canlar burada aslında alevi toplumuna oynan oyunu , alevi subaylara oynanmak istenen oyunu görmeli . Generaller , bazı halk partili kökenli bürokratlar burada uyanıklık mezhepçilik yaparak alevileri öne atıp kurtulmak istiyor sanki kendilerinde zerre kadar leke yokmuşta aleviler orduda darbe , çete peşindeymiş , bütün günahlar sadece alevilerinmiş imajı oluşturulmak isteniyor . Perdenin ardındaki tezgahı görememek büyük saflıktır hala rütbeli generallere , chp ye güvenip platonik aşk yaşama enayiliğine düşenler daha nezaman uslanacaksınız sizleri ne adam eder ? Bu kirli oyunu , düzeni neden teşhir etme erdemine ulaşamıyorsunuz ? Hani ordu temel dayanaktı , cumhuriyetin , laikliğin güvencesiydi gibi bugünedek hiçte inanmadığım yalanlar aleviler nerde ? Beyler ordu sıkıştımı annesini boyar satar bunu geçmişten örneklerle göremeyenlere şaşıyorum . Bukadar askerlerin köteğini yemiş , zulüm , işkence görmüş aleviler hala apoletin sözlerine nasıl günenir hızır aşkına ? Generaller izin veriyor , yol açıyor tutuklamalara , ölümlere rütbeliler fişleme yapmasa birtane alevi subaya , personele bişey olmaz . Yalnız fişleme yapıp öne atacağı kemiğide karşıt mezhebinden seçerek eşine - dostuna - mezhepdaşına toz kondurmuyor . Neden rütbeli mafyadan bu konularda doyurucu cevap gelmiyor ? çünkü tezgahın birköşesinide rütbeli çete kotardığından kendini enaz badireyle kurtarmak telaşında . Burada oynan kirli - alçak tezgahı görmeli alevilerin rütbelilerin ve bazı halk partililerin oyununa gelmemesi gerek . Gerçi chp , baykal , ordu için söylenecek çok yara - şikayet - endişe - suç var . Hangi birisini söylesek gerçi alevilere attıkları kazıklar azmı ? Alevilerin - bektaşilerin - caferilerin artık bu karşılıksız aşkı güzel bir makineye yatırıp törpülemesi gerek yoksam adamlar bütün pislikleri - haltları - katliamları - cinayetleri ....... yapacak sonra bütün suçları alevi - bektaşi kökenli subaylar aracılığıyla alevi toplumuna atacaklar . Sonrada ortam kıvamına erince başlarlar alevi kurum yöneticilerini tutuklama , mesnetsiz suçlamalar , iddialar falan . Sakın bana bişey olmaz bunlar hayali falan deme ukalalığına düşmeyin bugün alevi subay - personeli tek tek içeri alanlar yarın onları halletikten sonra sıra alevi dernek - federasyon üyelerine , başkanlarına yönelecek . Ortamı - herşeyi bu ayarda hazırladıktan sonra bilmeyen vatandaşta - medyada - adalette oh olmuş , yoksa aleviler darbe yapcak , bütün kötülüklerin ardındaki kirli el alevilerinmiş denecek . Birçok kimse ömrünü hapislerde tüketecek sakın bana bişey olmaz aleviler bana sahip çıkar demeyin ortam müsaitse kimseden ses çıkmaz . Bitersiniz , rezil olursunuz , hayatınız - geleceğiniz kararır cezaevlerinde şimdiden söyleyeyim . Ben orduda şuan görev yapan bir subayım bunları gördüğümden - şahit olduğumdan bunlardan veryansın ediyorum bugün alevi subaylara yarın alevi kurum başkanlarına dikkat . Bugün bizlere komutanlar sahip çıkmıyor öne salıyor yarın sanki chp - baykalmı - ittihatçılarmı sahip çıkacakmış sizlere ? bu oyuna gelmemeli yoksam hepimiz tükenip , biteceğiz . Halk partisi , ordu , jakobenler beraber hareket etmekte bunlar yarın bişey olduğunda ülkeden kaçarlar hepsinin yurtdışında evleri - yatırımları var . Sakın bunlara taşeronluk , tetikçilik hallerine bugünedek girdik bari bundan sonra aklanıp farklı alternatifler sergileyelim yoksam önde vurulacakta , ölecekte , kurşunlanacakta neyazıkki biz aleviler olacağız . Geçmişten dersler çıkarıp bizlere dost görünen kuzu postuna girmiş chp - generaller - bazı monşer bürokratların bizlere karşı geliştirdikleri kumpası bozmalı . Bugün bişeyler yapmazsak yarın çok geç olacak . CHP ordunun - kendinin iktidarını - çıkarını sürdürmek için politika yapıyor geçmişten bugüne onlardan alevilere , emeğe herhangi bir fayda gelmemiştir . Onların iktidar olmak gibi gayeleri yok zaten kimsede oy verip başa getirmeyeceğine göre alevilerin - bektaşilerin - emeğin iktidar alternatifi oluşturup bu tezgahı devirmesi gerek . Yoksam aracıların - elçilerin bizleri maşa olarak önde kullanacak oyuncak olma fikirleri zaten aleni ortadadır . Kışlalardaki alevi kökenli subaylar , personeller büyük endişe , karamsırlık içindedir bunlardan derman beklemek yersiz ordu içinde bunlara karşı güvensizlik vardır . Üst katmanlardaki generallere , rütbelilere karşı kıpırdanma , hoşnutsuzluk , güvensizlik mevcut . Bunlara karşı bişeyler geliştirmeli yoksam hepimizi tüketip bitirecekler .Geçmişi tarafsızca tahlil edip bütün karanlık işlerini , darbelerini , tezgahlarını , katliamlarını , suikastlarını ...... biz alevilerin üzerine atıp sıyrılmak halleri var buna göre fikirler oluşturulmalı . Toplantılarda , panellerde , medyada konuşulup tartışmalı ders almazsak bizlerin üzerine gelmeye devam edecekler bana bişey olmaz egoizmine yelken açanlar biz subaylarda , personelde bu tatlı rüyalar içindeydik baktıkki bütün suçları bizlerin üzerine atma aymazlığına girinceler uyandık . Bütün canların , emeğin artık gözlerini dört açıp gözlem yapması gerek . Tektaraflı atgözlüğüyle bakmak çıkmaz sokaktır , geleceğimizin , evlatlarımızın rezil olup yokolmasıdır .Kişilere özel düşüncelerimizi umarım birileri dikkate alır küçük olsun , bana zaten bişey olmaz diyenler tekrar üstüne basa basa söylüyorum yanlışsınız , hata yapıyorsunuz . BAZI SUBAYLARDAN - PERSONELLERDEN DİKKAT DİKKAT ! 26 . 12 . 2009 15 . 00
KIZLBAŞ
KIZLBAŞIM@hotmail.com
munzur
munzur
2009-12-21

Cümle erenlerin serveri ŞAH HÜSEYİNİM
Hüsn-ü cemalini görmeye geldim
CÜRMÜM affet bağışla beni
MÜBAREK DİDARINA yüzüm sürmeye geldim

Ben sana inandım SADIK özümle
Ulu DİVANINI gördüm gözümle
NİYAZ önünde dertli sazımla
Mansur gibi dara durmaya geldim

Akarsu der ŞAHIM açtı yolları
Bağışlarsın düşkün olan CANLARI
Ya HÜSEYİNİM seni seven canları
Açtım kollarımı YARANI sarmaya geldim
okay uzun
okay.tekdal@hotmail.com
varto
türkiye
2009-12-18
öncelikle herkesin muharrem ayını kutlarım burayaya yazmamın nedeni kanadada çalışmak istememdendir bu konuda bana yardımcı olucak herkese teşekkür ederim 28 yaşınadayım asıl mesleğim terzilik yanlız farklı iş kollarındada çalışabilirim pek fazla umudum olmasada umutsuz yaşanmayacağınıda çok iyi biliyorum herkese çok teşekkür ederim hoşçakalın canlar
HASAN HÜSEYİN2009-12-16
TAŞERON , İŞBİRLİKÇİ OLANLARIN MASKELERİNİ DÜŞÜRMEK AMA NASIL ?
GÜCÜ ERLERE , GARİBANLARA YETEN SOLUN - KÜRT HAREKETİNİN RÜTBELİ GENERALLERLE BERABER ORTAKLIK KURMASI !


Geçmişte birtakım sol - sağ cenahlarda olanlar bugün kürt hareketinden , soldan nefret eder duruma gelmiştir .Ülkede iyi - kötü demokratik açılım yapılmaya çalışılıyor . Sabırlı olmakta fayda vardı bunun yerine dağın kaprislerine boyun eğdiler . Statükodan beslenenlerin kalelerini güçlendirdiler .Bugün kürt hareketinin , solun kime hizmet ettiğini , ne yapmaya çalıştığını kavrayan varmı ? kürde faydası varmı yoksa kürtleri tüketmektemi ? bütün güney - doğu anadolu bölgesinde yoğun işsizlik , yoksulluk , açlık halkı bitap düşürmekte halkın halleri perişandır . Bütün kürt ailelerinin bir , iki çocuğu buyüzden ölmüştür her hareket bataklıkta ürer , bu bataklığı yeterince kurutamıyoruz pkk yide geçmişte askeri cunta palazlandırmıştır . Askerler güney - doğu anadolu bölgelerinde halka büyük zulümler etmiştir , halkı işkencelerden , katliamlardan geçirmiştir . Köylerde kocalarının önünde eşlerine tecavüz etmişlerdir .Yaşlı adamın yanında ailelerini kurşuna dizmiştir , evlerini yakmıştır . Halkın mallarını , parasını gaspetmiştir . Evet pkknin taban bulduğu , yükseldiği ortamın nedenlerini nesnel şekilde görmeli . Hala askerlerin reçetelerini denemek isteyen muhalefet partilerine şaşmamak elde değil gerçi muhalefetin popilizm , pragmatizm dehlizlerinde oynadığını bilmekteyim ama keşke yapıcı olabilseydiler .İki yıl önce kürt davasından hapisten çıkan arkadaşımla bu konuları konuştuğumda benim gibi düşünmekte . Kendisinin bazı şeylerden pişman olduğunu , kürt toplumuna çok şeyler kaybettirdiğini söylüyordu . Örgüt içindede bu konuların tartışıldığını fakat hep şahinlerin dediklerinin olduğunu söylemekte . Örgüt içindeki şahin lider kadronun karanlık işlere bulaştığını söylerdi . Hatta bölgede görev yapan rütbeli üst seviyede askerlerle beraber hareket edildiğini söyledi . örgüt eylem yaparken gariban er - erbaşı hedef almakta bölgedeki yüksek rütbeli askerlere , ailelerine dokunmamakta . birçok eylemi yoksul anadolu ailelerinin 15 aylık aylık askerlik yapan evlatlarına yapmıştır birçok kez örgüt içinde arkadaşım bu yüzden şahinlerle kavga etmiştir . örgüt bazı karakollara , askeri kışlalara , kurumlara eylem planladığında önceden rütbeli apolete haber vererek eylem yapmakta .Zaten arkadaşımda bu yüzden örgütten kaçıp vali gözetiminde polise sığınmıştır . Aynı şekilde örgüt çatışmalarda yoksul kürt çocuklarını kullanmakta askere haber vererek kürt gençlerini beraber katletmekteler . Belki bazılarına hayali gelebilir ama namusum , şerefim üzerineki böyle arkadaşım anlatıyor işte halkımızın davul , zurnalarla yolladığı mehmetçiklerinin peygamber ocağının karanlık ruhlu işbirlikçi katillerin elinde evlatlarınıza nasıl kumpaslar içinde olduğunu neden görmüyorsunuz ? neden bu bilmemezlik , sorgulamama ? birtane şahsiyetli şehit ailesi , vatandaş neden tepki göstermez bu rant tezgahına neden çomak sokmaz iğrenç yapıya soruyorum ? hz . peygamberin adını ağzınıza almayın , mehmetçik , muhammet , ali , kuran , peygamberler namuslu karakterlerdi . Bugün sizler anlık zevkler için , günlük yaşamaktasınız . Sizlerde vicdan yoktur evlat sevgisi nedir bilemezsiniz . Binbir zorluklarla büyüttüğünüz evlatlarınızı bilerek al öldür kardeşim söyler duruma gelmişiniz . Sahip çıkamayacaksınız doğurtmayın , dünyaya kadersiz , ölecek evlatlar , köle , hizmetli getirmeyin .Çözüm , amaç nedir diye soranınız varmı acaba ?Dünde söyledim bugünde söylüyorum solculara - kürtlere yoksul anadolu çocuklarına , ailelerine karışmayın . Hak - hukuk - demokrasi - dayanışma - sosyalizm - sendika - mao terimlerini ağızlarından düşürmeyenler adam olun kendinizi tartın , kötülüğün , rantın taşeronu olmayı terkedin . Ben birkez bile garibana , misafire , yolcuya , çaresize , yoksula elkaldırmadım eğer birgün elimi kaldırmak zorunda kalırsam generallere , liderlere , şahin çakallara el kaldırırım . Alçak adamlar bu halkın , namuslu vicdanların yüzüne yarın herşey durulup aleni ortaya çıktığında nasıl bakacaksınız ? Generallere karışmıyorsunuz yoksul askerlere , suçsuzlara karışıyorsunuz tetikçilik yapıyorsunuz adam değilsiniz . Karanlık statükonun , kokain , mazot , toprak , silah - araç gereç , rütbeli ağalarıyla ortaklaşa tüccar ortaklığa girenlere karşı birtane namuslu yazar , akademisyen , tarihçi , politikacı nasıl karşı çıkmaz diye kara kara düşünmekteyim .Bu bataklıkta ayrık yetişen bir tane çiçek çıkmazmı tanrı aşkına ? Artık kendimden kuşkulanan şizofren halleremi gark oldum acaba ülkede herkesin karanlık , bataklık mecralardan bir menfaatimi var diye kara kara düşünmekteyim .selam , saygı anlayıp duyan engin gönüllere .
Bülent Yerlikaya
saritosun62@hotmail.
Tunceli
Türkiye
2009-12-15
Ailece kanadaya yerleşmek istiyoruz.Orada küçük bir ev ve iş yeri açma olanağımız var.Bu mümkünmüdür.Bilgi veririseniz seviniriz.
ahmet özcan - bedrinin yeğeni
info@gmail.com
bursa
türkiye
2009-12-13
BEBELERLE , YAŞLI ANNELERLE , SAKATLARLA DÖVÜŞMEYİ BIRAKSIN CANLAR TİYATROSU , ALEVİLER , KÜRTLER YÜREĞİ YETİYORSA TEZGAHI HAZIRLAYANLARLA HEPBERABER HESAPLAŞALIM KORKAKLAR , RANTÇILAR ......... SAHNEYİ KURANLARLA DİDİŞMEYENLER LÜTFEN ERDEMLİ - GENİŞ OLALIM YOKSA SIRTIMIZA BİNEN GENERAL , HALK PARTİSİ , ÜLKÜCÜLER , MHP ..... HEP OLUR . BARIŞ OLALIM SUÇLULARI CEZALANDIRALIM YOKSA ARACILAR BİZLERİ SADECE SÖMÜRMEYE YARAR ....


Alevilere ökkeş şendillerin çalıştaya katılmasından dolayı gösterdikleri tepkiden dolayı katılıyorum . Fakat olayların bütününe bakamıyoruz . Keşke ökkeşe , diğerlerine , cahil halka gösterilen tepkinin yüzde biri cuntaya , o zamanki rütbelilere gösterilebilseydi . Görülüyorki kişilerle , piyonlarla , bebelerle uğraşmak yada farklı art gayeler var . Maraşlıyım olaylar esnasında dört yaşındaydım . Fakat babam , akrabalarım olaya karışmadı . Olayları gördüler , tanık oldular . Olaylar esnasında askeri docların kapalı kasalarında silahlar nasıl geldi ? Halka nasıl dağıtıldı diye soran yok . Ölen insanların üzerindeki mermiler hangi resmi kurumlarındı ? Ortamı hazırlayanların amacı neydi ? Bedel ödemek gerekiyorsa bir maraşlı olarak ödemeye hazırız . Halkı birbirine didiştirmeyin . Yüreğiniz , kalbimiz körelmemişse yada korkudan gerçek sorumlularla hesaplaşmaya vatandaşla uğraşın bakalım . Ülkedeki diğer olaylarla birbirine kırdırılan tezgahların gerçek faillerini tanımalı . Olaylardan sonra kimlerin , hangi kurumların saltanatı pekişmiş . Neden bunları görmek istemiyorsunuz sadece bebeklerle , annelerle , maşalarla , yaşlı cahil - yoksul halkla döğüşe girmek . Olayları tezgahlayanlar kıs kıs gülüyordur bizlerin enayiliğine . Bütün alevilerden - kürtlerden özür diliyorum . Birkaç cahilin yaptığını herkese maletmek birilerinin değirmenine su taşır . Bizler dersler çıkarıp , birbirimizi anlayamazsak , olaylara geniş bakmazsak bela , yoksulluk baştan eksilmez . YİNE TEKRARLIYORUM HERKESTEN ÇÖKEREK AF DİLİYOM . Kusurlu olanlar ceza alsın , yaptıkları kar kalmasın . Ama sizlerde biraz sağduyulu , olgun olun . Hemen birkaç yalanla , provokasyonla , tezgahla oyuna - düzene gelmeyin .selam ,saygı ... maraşlı ahmet
candaş HÜSEYİN
dem@gmail.com
istanbul
türkiye
2009-12-10
RESMİ İDEOLOJİNİN DÜŞMANLAŞTIRMASINA , AYRIŞTIRMASINA KARŞI DEMOKRASİYİ , BARIŞI , EMPATİYİ , DAYANIŞMAYI SAVUNMAK !

PARADİGMANIN İFLASI - KÜLTÜR DEVRİMİ


Ne kadar heyecanlı , tuhaftır benim ülkem , heran bir kuralsızlık , başıboşluk , ahkam kesmeler burada . Ben haklıyım gerisi düşman , ajan , emperyallerin adamı , şeriat gelcek - ülke bölünecekmiş paranoyaları diyerek toplumu etkilemek . Tabi bide ülkeyi ben kurdum efelenmeleri yokmu yesinler . Ülkeyi kurdun diye başıboş - istediğin şekilde davranma hakkını kendinde göremezsin bu ülkede yasalar vardır . Belki sen haramzadesin , didişmekten anlarsın fakat geçmişinin medeniyetlerinden , asaletinden , hoşgörüsünden etkilenen milyonlarca insan vardır . Yurtdışından gelen dostlar sırf macera olsun diye gelir kendi ülkesindeki oturmuş sistem , rahatlık , refah batar herhalde ülkemizin heryanın , sahillerinin , ormanlarının askeri kışlalarla , tanklarla , silahlı adamlarla , uçaklarla olması şaşırtır gelen turistleri .Nefes alacak - piknik yapacak orman , yürüyüş yapacak , yüzecek sahil bırakmamışlardır bu ukala , asker sevdalısı halk kendine . Ceketimi satar , kuru soğanla idare eder gene rütbeli apoletin saltanatının tıkırında olmasını önce isterim diye havalanır benim çokbilmiş halkım . Bu basiretsizliğe karşın bende diyorumki kışlaların yerlerine barış - dostluk anıtları , parkları kuralım . Savaşa , tanka , tüfeke , bombaya ...... ayırdığınız milli servetimizi evlatlarımızın eğitimine , sağlığa , kültüre , spora , teknolojiye , sanayiye , bilime ....... harcayalım derim . Beyler kimler ekti bu kin tohumlarını , kimler bu kepaze hallere getirdi , neden bu önyargılar , düşman yaratmalar , korku şizofrenileri ? Neden birbirimizi anlamayız ? Bu ülkenin kaynakları hepimize yeter . Birbirimizle düşman olursak , barışı hakim kılmazsak rütbeli apolet , chp , ortakları , milliyetçiler , statüko , demokrasi karşıtları ..... bu durumda yükselişe geçecek . Düşmanlıklarımızı , bizlerin beyinlerini esir almış önyargıları , karamsarlığı , kötülüğü ....... yüceltmeyelim artık . Dostluğu , barışı , kardeşliği , dayanışmayı , demokrasiyi ........ yüceltip , sahip çıkalım . Köklü medeniyetler kurmuş , engin kültürler , büyük şahsiyetler çıkarmış bu topraklara kavga , ayrışma yaraşmaz . Ortak bilinçle - anlayarak - özümseyerek ...... sorunlarımızı halledebiliriz . Finlandiya , avusturalya , ispanya , japonya ...... bunları başardı . Kenetlenirsek bizlerde başarabiliriz . Ben bu ülkenin halklarının hepsinin sabırlı , hoşgörülü olurlarsa bütün evrensel demokratik haklarını alacağına inanıyorum . Sabırlı olmak derin birikim , anlayış , köklü akıl , tevazu gerektirir neden bu altyapıyı sağlamlaştırmıyoruz . Beyler bahçeli - baykal - apoletmi çözecekmiş bu ülkenin sorunlarını ? buna kargalar güler ? bu samimiyet , birikim , derinlik yok bunlarda bunlar mafyavari , karanlıktan , boğazlaşmadan rant devşiren ortaçağ taşra bürokratlarıdır . Bunların kırk fırın ekmek yemesi şart . Bunlarda bu ışığı gören varmı acaba ? aklı başında vekil varmı chp - mhp - dtp içinde diğer saadet , dsp , türkiye partisi , cindoruğun partisi , bbp nin içinde aklı başında kimse varmı allah aşkına soruyorum varmı ? ben göremiyorum şahsen . Yazıktır bu ülkenin gençlerine , kaynaklarına , analarına gerçekten çok yazık . Kirli iktidarınız için , birilerinin maşalığı için bu halkın evlatlarına kumpaslar , tezgahlar kuranlar tarih mutlaka sizden hesap soracaktır , çekirge bir uçar , iki uçar üçüncüde alırlar onu ordan cezasını mutlaka çeker evrensel halk divanında elbet . Pembe hayallere dalıp , bu halkın dövüşmesini bekleyenler halklar dövüşmeyecek tokadı sizlerin çirkef suratına patlatacak engin gönüller .Hakkaride dağ komondo tugayında 1996 da askerdim . Annesi , kardeşleri tertibim mehmeti ziyarete gelmişti tugaya , bende ogün ziyaretçi bölümündeydim dayım ziyaretime gelmişti . Sırf mehmedin annesinin , kızkardeşinin başları örtülü diye tugaya almadılar girişte albayla , yüzbaşı yaşlı teyzeye dayak attılar , güldüler , cüzdanındaki paraya zorla el koydular . Mehmetle görüşmeden istanbula geri döndüler Tertibim mehmet bu olayın üzüntüsünden bunalıma girdi . Zaten 2 hafta sonra hakkari yakınlarında çatışmada teröristlerce öldürüldü . Bir keresindede istanbulda orduevine bir şehit eşi asker kardeşi veliyi görmek için gitmiş sivillere yasak giriş demiş kadını dinlemeden kapıda binbaşı şehit eşine hakaret edip , uzmançavuşlara dövdürüp , yaralamış . İşte beyler bu ülkede binlerce yiğit mehmetler , veliler var bunlar bu vatan için aç kalırlar , ölürler , gazi olurlar . Bu bedellerin karşılığı zulüm , baskı , şiddettir ne yazıkki . Böyle olmamalı bütün vicdanlı insanların elini kaldırması gerek bu vandalizme , antidemokratik kuralsızlığa , eşkiyalığa ...... karşı . Yaramıza ancak beraberce merhem bulabiliriz yoksam gerisi bizleri sömürmek için kıpraşmakta . Bizler hz . eyyübin , peygamber musanın - isanın ,mevlanın , hacı bektaşın , yunusun , seyit rızanın , hubyar sultanın , rabia ananın , hz . fatmanın ..... . torunlarıyız bunlar hep eşkiya ruhlu diktatör efendilere , zalimlere hep karşı durmuşlardır , mazlumun yanında yeralmıştır . Üzülerek söylüyorum bazı insanlarımız hala bu zalimlerin taşeronluğunu , tetikçiliğini yapmakta bilinçsizce . Annesi , teyzesi yaşlı dedesi , babası dayak yiyor , tecavüze uğruyor , malı gasp ediliyor , kardeşi öldürülüyor , annesine bok yediriyor komutan ........ fakat hala bu zalimlere platonik aşk . Gerçekten anlamak çok zor biraz şeref , haysiyet denen güzel şeylerden nasip alırsınız umarım . Biraz rütbeli çetelere , helgaya , antonyosa , meriye ..... gösterdiğiniz anlayışı , hoşgörüyü , taşeronluğu ne zaman birbirinize göstereceksiniz diye iki gözüm açık çölde su beklercesine beklemekteyiz .10 . 12 . 2009 17 . 30 TOPLUMSAL TEMEL HAKLAR FEDERASYONU ADINA İŞÇİ - KÖYLÜ KOMÜNLERİ
ONUR AZAK
dj_yk@hotmail.com
k.maras markaz= paza
türkiye
2009-12-06
Selam CANLAR hüüü ben bir alevi genci olarak kurmus olduğunuz derneği ve dernek catısı altında düzenlediğiniz etkiliğe hayran kaldım ben alevi kültürüyle yetişmiş alevi müziğiyle büyümüş bir gencim sizleri bir kez daha tebrik ediyor basarılar diliyorum
Gulsen - Yusuf Recber
yusufr.nyc@transgroup.com
Piscataway, NJ.
U.S.A.
2009-12-02
Sayin Yoneticiler, cok degerli canlar;

28 Kasim 2009 gunku konseri A.B.D.'den sevgili esimle gelerek buyuk bir zevkle izledik. Oncelikle duzenliyenlere bizlere bu buyuk coskuyu yasattiklari icin cok cok tesekkur ediyoruz. Ayrica buyuk hayranlari oldugumuz Huseyin ve Ali Riza Albayrak'larla tanisma onlarla kucaklasma firsati buldugumuz icinde son derece mutlu olduk ve gurur duyduk. Bu tanismayi bize sagliyan sahne gorevlisi sevgili Ali kardesimize tesekkur ediyoruz. Ilk sahne alan sanatci kardesimiz Ahmet muhtesemdi ilk defa dinledik ne buyuk ses kendisini kucakliyoruz. Bunlar bizim degerlerimiz mutlaka sahip cikmaliyiz. Aynur Dogan her zamanki gibi cok guzeldi sesi ve sahnesi harikaydi. Semah ekibi bizleri cok derinlere goturduler. Cok duygulandik hepsini kutluyoruz.

Albayrak'lar bizim icin ayri birer degerdirler. O maksatla onlari yakinen takip etmek istyoruz. Kendilerine her an ulasabilecegimiz bir telefon numarasi, e-mail biliyorsaniz ve verebilirseniz minnettar kalirim. Bizler o kadar heycanliydikki konser gunu kendilerinden almayi unuttuk. Lutfen yardimci olursaniz bizleri mutlu edersiniz. Son bir istek: Konserin vidyoya cekildigini gorduk. Cekilen vidyodan bir kopya edinmek mumkunmu? Tum emegi gecenleri tekrardan candan kutluyoruz herkese sonsuz selam ve saygilar sunuyoruz.

Gulsen - Yusuf Recber
Cell : (908) 313-0580
ANAFATMA DARINDA
ANAFATMA@HOTMAİL.COM
KARADENİZ
KARADENİZ
2009-12-02
MERHABA CANLAR HAK ANAFATMA ŞAHI MERDANIMIZIN DARINDAN DİDARINDAN KATARINDAN AYIRMASIN BİZ CAN OLANLARI.ZÜLFİKAR HAKKINDA BİLGİ VERMEK İSTİYORUM.TAMAMIYLA BENİM KENDİM BİLGİMDİR. YANİ DOĞRUSU BUDUR DEĞİLDİR DİYE KABUL EDİN DEMİYORUM.BANA GÖRE ZÜLFİKAR BUGÜNKÜ AĞZI ÇATALLI KILIÇ DEĞİLDİR. BEN ŞAHIMERDANIN BÖYLE BİR KILIÇ OLDUĞUNA SALA İNANMIYORUM.BİRKEREKİ BİZİM CEMİMİZE ARAMIZA KILIÇLA KAN DÖKENLER SALA ALINMAZ BU KILIÇ YEZİTLERİNDRİ.BİZ HİÇ BİR ZAMAN İNANCIMIZI KILIÇ ZORUYLA KİMSELERE KABUL ETTİRMEMİŞİZ.YOK GÜYA ALİ BEDİR HENDEK UHUD HAYBER ŞAVAŞLARINA GİRDİ YOK KAFİRİ KESTİ MESTİ LANET OLSUN BÖYLESİ ANLATIMLARA BİLGİLERE BU YALANDIR KANMAYIN İNANMAYIN BU YEZİTLERİN BİR OYUNUDUR HEM ŞAVAŞ AÇ HEMDE SANKİ ŞAHIMERDANIMZI AÇMIŞ GİBİ YUTUR AYNEN OSMANLILARIN YAPTIĞI GİBİ HEM ŞAVAŞ AÇ HEMDE YAZILI KAYNAKLARDA SANKİ KARŞI TARAF ŞAVAŞ AÇMIŞ GİBİ GÖSTER BU YALAN DOLANLARA İNANMAYIN HİÇ BİR ZAMAN BİZİM ERKANIMIZIA KANLI KİNLİ ZORLA ŞARTLA GİRİLMEMİŞTİR.SİZE EN GÜÇLÜ KANITIMIZ OLAN BİR DİĞER DEYİŞLE KURANIN NURU(AYETLERİNİN)DÖRTLÜKSEL OLRAK VE TELLİ KURAN ARACILIĞIYLA DİLE GETİRLİN ERENLERİMİZİN DEYİŞLERİ SAKİRLERİ DUVAZDELERİ CONKLARI BUNA KANIT İŞTE BAŞKÖYLÜ HASAN EFENDİNİN ŞAHI MERDANIN BÖYLESİ YALANDOLAN İNSANLARIN CANINA KIYMAK İÇİN GİRİDĞİ BU ŞAVAŞLARIN YALAN OLDUĞUNU ŞU DEYİŞİ BİR GÜZEL ANLATIR.Dünya Ahiret iki kısma ayrıldı
Biri baki diğerine fani ismi verildi
Her can aslı aslına sarıldı
Kur’an da kan katil yok dediler.İŞTE KURANDA KAN KATİLİ YOK DEİLER DİYEN HASANİ PİR BAKIN YEZİTLER KANLI KATİL ADETLERİNİ ŞAHI MERDANINIMZIN ADINI KULLANARAK O İĞRENÇ KATLİAMLARINI MEŞRU GÖSTERMEK İSTİYORLAR.BUGÜN BİLİM ADAMI PROFLAR GÜYA YABANCI ARAŞTIRMACILAR ÖZELLİKLE SİZ CANLARIN YAŞADIĞI AMERİKANDAN ÇIKMIŞ BU CAHİLLER SÜRÜSÜ BUNLARI SÖYLÜYOR.SÖYLEDİKLERİNİ HİÇ DÜŞÜNMEDEN SADECE ORDAN BURDAN DUYDUĞU YALAN DOLANLARA KENDİSİDE YALAN DOLAN HATTA SAHTE BELGE BULGU KAZILARIDA KANIT GÖSTEREREK YAPIYORLAR KANMAYIN BU YALANCILARA YİNE BİZ GERÇEĞİMİZİ ŞAHIMIZIN BU NURLU ERKANINI GERÇEK ERENLERİMİZDE GERÇEK AKIL MANTIK YÜRÜTEN VE VİCDANIMIZA VE AKLIMIZA SORDUĞUMUZDA KABUL ETMİYORSA BÖYLESİ CANLAR VE BÖYLESİ BİLİM ADAMLARI BİZM REHBERİMİZDİR.SAKIN KANMAYIN BU YALANLARA DOLANLARA ZÜLFİKAR CANLAR BUGÜN CEMLERİMİZDE PERDELERİNE DOKUNDUĞUMZU 12 HİZMET EHLİ CANDAN BİRİ OLAN ZAKİRİN ÇALDIĞI SAZIMIZDIR.İŞTE ZÜLFİKAR BUUR ATIN U KILICI BU KILICI KİMLERİN KULLANDIĞI BELLİDİR GERÇEKTEN CANLAR BUNU BİLİR.SON OLARAK BİR BİLGİ DAHA VERMEK İSTİYORUM BUDA HASANİ PİRİN NEEFESİ SAKİRİDİR.Fadime kim olduğun edelim beyan
Gahi kız geldi,gahi oğlan ayan
Zülfikar eyledik biz ona ihsan
Bunda şek şüphemiz hiç yok dediler

BAKIN GAHİ KIZ GELDİ GAHİ OĞLAN YANİ BİZDE KIZ ERKEK DİYE YOK BEN ŞÖYLE ANLAYORUM FADİME ANAMIZ GAHİ KIZ GAHİ ERKEK GELMİŞTİR.ARTIK ALEVİLİKTE KADIN KONUSUNA UMARIM BU DEYİŞ BİR CEVAP BİR REHBERDİR O CEMLERİMİZDE KADIN ERKEK HAREM SELAMLIK EDENLEREDE BİR CEVAP OLUR.BİR KONUYUDA AYDINLAYMAK İSYİYORUM BUDA HASAN EFENDİ PİRİN DEYİŞİ HANİ ŞU YOKTANM YARATMANIN OLMADIĞINI YİNE EFENDİ ŞU DEYİŞİNDE NASIL DİLE GETİRİYOR.CANLAR BU DEYİŞİ BU ŞİİRİDİR DİYE OKUYP GEÇMEYİN BİZİM FELSEFEMİZİ ERNELERİMİZ BÖYLE DÖRTLÜKLER ŞEKLİNDE ANLATMIŞ.Ana rahmine düştük hayırlı gecede
Bir makam göründü gayet yücede
Doğupta geldik biz haticede
Fatımadan başka güzel yok dediler

NEDİYOR BİZ YATAILMA DOĞMALARINA ASLA KESİNLİKLE İNANMIRUM EFENDİNE DİYOR ANA RAHMİNE DÜŞTÜK GÜZEL BİR GECEDE VE DEVAMLA BU DOĞUMUNDA KARŞILIKLI OLACAĞINI ŞÖYLE DİLE GETİRİYOR Atam Muhammed’dir tacı serimiz
Aliyyül Mürteza belde kemerimiz
Hasan Hüseyindir şebber şübberimiz
Talipten gayrı yol yok dediler SONRA YİNE DEVAMLA Doğum ile ispat olundu vucut
Rahmet çeşmesi Fadimede mevcut
Cümlemiz birbirimize eyledik sücut
Talipten öteye yol yok dediler DOĞUMLA İSPAT OLDU VUCUT DİYOR CANLAR BU HASANİ PİRİN SZÖÜ İSTEYEN SİTEYE GİRSİN OKUSUN GÖRECEKİ DOĞUMDAN BAŞKA YOK YARATMAYMIŞ GİBİ ŞEYLERİ KABUL ETMİYORUM KAYNAK OLARAKTA BU DEYİŞİ GÖSTERİYORUM.
Dr. Ali Yaman
ayaman@yahoo.com
Istanbul
Turkiye
2009-11-30
Sevgili Canlar,

Kanada'da boyle guzel bir kurumsallasmanin ortaya cikmasinin mutlulugunu tasiyorum. Kitap listenizi gordum. Eger Istanbul'a gelen bir dostumuz olursa kitapliginiza iletilmek uzere kitaplarimdan armagan edebilirim. Yeterki bana e-maille bildirin.
Basarilar diliyorum.
ayaman@yahoo.com
şahımerdan
şah62@mynet.com
tokat
tokat
2009-11-27
anadoluda yöresel kıyafetlerimiz süslü güzel rengarenktir.peki bunun nedeninini hiç sordunumzmu kendinize acaba bir gelenek görenek yani kültürmü yoksa başka bir nedeni varmı.evet var bu neden şuki biz canlar insanda arıyoruz işte hayatın rengini insanda görüyoruz yani farklı renkteki giysiler sadece bir görünüş yani aslında insada bu güzellik vardır yani bu güzelliğin insanda görünmesi için sadece bir dış görünüş aslında insadadır.bugün cemlerimizdeki bu farklı renk tonları bunun bir sonucudur.o dışa yansıyan elbiselere yansıyan güzellik insanda mevcuttur.
BİR GURUP ALEVİ CAN
dem@msn.com
ist.
türkiye
2009-11-19
ALEVİLİK KURUMLARI - DOSTU GÖRÜNEN KUZU POSTUNA GİRMİŞ VAMPİRLER AYAĞINIZI DENK ALIN ! yeter abf , cem vakfı , pirsultan , abf .......yeter bu yoksul halkı vuruşturduğunuz yeter şerefsizler anasını ağlattınız alevilerin , ülkenin


Kardeşim çekin elinizi alevinin - sünninin - kürdün - diğerlerinin yakasından .Bu milleti birbirine düşman edenleri - kamplaştıranları tanıyın artık .Bu vampirlerin rantı milletin birbirine düşman olması bu sayede köşelik olacaklar , kurum başında köşelik olacak , diğeri vekil olacak , başkası ihaleleri kotaracak , diğeri kendi yalakalarıyla halkı sömürecek .Benim ergenekonu - fettullahı savunduğum anlaşılmasın doğru uzayda doğrudur , 2 + 2 heryede 4 eder . Halk alevi - sünni farketmez birbirlerini anlamalı , biraraya gelerek iletişim sağlamalı .Yoksam kuzu postuna girmiş bizim yöneticilere - diğer taraflara - sopalılara kalırsa bu ülkeye hayatta barış , kardeşlik gelmez . kurum yöneticilerini , halkı , sistemi , partileri ..... demokrasi , barış , şeffaflık için zorlamalı .Misal bir parti baronun 7 - 8 kere vekil olması acı değilmi ? ihalelerin şeffaflaşması , barajın düşmesi , kadın - genç kotaları ......gibi binlerce yara .Bunlara zorlayalım bunları yoksam milletin acıları üzerinden siyaset geliştirenler hepimizin anasını ağlattı bugünedek .....Halkın yönetimde etkin olması , silahlara - cephaneye , yolsuzluğa giden paraların hesabının verilmesi asal görev olmalı herkes için .Ülkedeki derin ilişkiler , barış , demokrasi gelmesiniini istemezler .Yoksulların , kadınların , zencilerin , emeğin .....dermanı barış , şeffaflaşma , demokrasidir .Fakat yarasaların amacı karanlığa sürüklenmiş ülke kendi canında olsa doğruya yönelmesi için çaba harcamalı .Birtarafta 3 - 5 kişi rahat ederken bizler derizki rahatlık toplumun geneline yansısın .Toplumun uyanık olup karşıt görüşte dahi olsa demokrasi için bir milim bişey yapan varsa ona sahip çıkması gerek yoksam bu dost görünen şarlatanlar bilerek yada bilmeyerek ülkeyi olduğu yerde saydıracak .Resmi tarihi yazanlar herzaman çıkar guruplarının çıkarlarına hizmet etmiştir .Sabit - beynimize girmiş yalanları kovun , tarihi tektaraflı okumayalım .Belki düşman diye bize gösterilenler belki dosttu belkide başkaydı .Farklı , yararatıcı , eleştirel , sorgulayıcı düşünmeli .
ALİRIZA BEKTAŞ
info@gmail.com
istanbul
türkiye
2009-11-16
JAKOBEN CEMVAKFI PAŞALARININ GİZLİ KUMPASLARI - MADRABAZLIKLARI ?


Değerli canlar jakoben cem vakfı , yağdanlıkları , esnaf gurubu alevi toplumunu bitirecek bu gidişle . Böyle ilkel , çıkardan başka bişey düşünmeyen , bazı alevi önderlerini eşkiyalıkla suçlayan şahsiyetsiz , bitmiş , paradan , palavradan , yalandan başka bişey düşünmeyen , kavgacı cem vakfı ve yalakaları nereden bütün alevileri temsil ediyor ? Kardeşim bir oğlum , bir kızım eşimle beraber dört kişiyiz .Bizi temsil etmiyor , sanırım benim gibi durumu algılayan milyonlarca insan vardır. Allah aşkına neden kapalı kapılar ardında biz yirmi milyon aleviyi temsil ediyoruz diye yalanlar konuşuyorlar .Bana , bizlere kimse bizlere cem vakfı - esnafı sizleri temsil ediyor diye sordumu ? Neden kendi başlarına havalara giriyorlar .Bazı cemvakfına ait kurumlar bu arabaları , binaları , arsaları , dükkanları ....... nasıl alıyor , devlet neden bunlara sahip çıkıyor .Bizler bu tüccar cemvakfının ciğerini okuruz , kimin ne olduğunu söyletmesinler bunlar .Hükümet , bazı belediyeler , bazı büyük firmalar , işadamları , kurumlar , yabancılar ....... bizlere soruyormu alevi toplumunu kim temsil ediyor diye ? Babama söyledim benim dört kişilik ailemden ölen olursa cemvakfına ait cemevine götürme gerekirse yak .Yinede izzetin paşanın kirlenmiş ellerine verme ölümü .Bide beni yaralayan şeylerden bazılarıda mevcut diğer alevi kurumlarının , abf , pirsultan , aabf , hacı bektaş .....gibi ilerici - demokrat - evrensel bazı yönlerini taktir ettiğim fakat eksikleri olan - kendini geliştirip - aşamayan , taşra dernekleri gibi hareket eden kurumların pasifliği , eksikliği , defalarca yazmamıza rağmen aynı yolda patinaj etmeleri ne yazıkki . Biraz uyarılarımızı dikkate alın lütfen , başkaları gibi kendimizi kurtaran bencillerden olmadım .Hep toplumsal - yapıcı - faydalı olmak istedim bu yaşıma kadar .İlkel - bağnaz türk solunun peşisıra neyapmaya çalışıyorsunuz ? Türk solu ırkçıdır , hakiki bağnazdır , tembeldir ne yazıkki .Ya biraz siz değişin yada onları sizler değiştirin lütfen . Kimse darılmazsın benim sözlerime benim gayem yapıcı , faydalı olmak .Tartışarak , konuşarak , düşünerek ..... ancak namuslu , vicdanlı , eşit , hakça - hukukça bir yaşam kurabiliriz diye düşünüyorum .Farklı bir yaklaşım , patika yolda kıvranış , geçmişten - deneyimlerden ders çıkarmak olarakta yorumlanabilinir .Bizler duyarlı aleviler sizleri yönlendirmek zorundayız .Halk tabanın istemlerini görmelisiniz .Belki koltuklarda oturanlar popilist , muhalefet , müzmin , gaza gelerek yada günlük koşuşturmalardan bazı şeyleri göremeyebilir .Hepimizin elini taşın altına koyup , yapıcı , faydalı , yol gösterici olması gerek diye düşünüyorum .Söylenecek çok şey var gerçi eksikler - doğrular - yanlışlar .....gibi .Alevi hareketi kürt hareketi yada diğer enternasyonal hareketler gibi ülkenin - bölgede yaşayan halkların önünü açmalı .İlkel - geri kalmış , faşizan yönetimlere karşı diğer ilerici hareketlerin deneyimlerinden faydalanarak denizfeneri gibi bir ışık sunmalı mazlum halklara .Gelecekte diğer barbar - taşra - üçüncü dünya ülkelerinin vatandaşlarına örnek teşkil edecek ekol yaratarak dünya tarihine bir ses bırakmalı .Tabi buda aklı selim - kuruntulardan kurtulmuş - çocukluk hastalıklarından arınmış - dünya , ülke gerçeklerini gören - somut - aydın kafalı beyinlerin başarabileceği asil tavırlardır .Geri dönüş , küçük dar hesapların peşinde koşanlar , koltuk - rant hesaplarına düşerek halkı aldatanlar , dikkate almayanlar tarihe yüzkarası olarak geçip , şamarı yerler halktanAyrıca unutmadan eğer ben aleviliği yaşayacaksam - öğretimi - inancımı öğreneceksem beni temsil edecek demokratik , modern , hümanist , barışçı , uzlaşmacı .......kurumları oluşturarak devletin , büyük sermayenin , sabancının, bill gatesin ,emeğin , kadınının , uluslararası tekelllerin , hristiyanların hepsinin bu kurumlara destek vermesini bekliyor halkımız .Benim atalarıma - değerlerime küfür eden , paracı , tükenmiş - çirkef , cellattımsı , çingenemsi taşeron kişilikler alevilerin genelini temsil etmiyor .Bu şekilde düşünen milyonlarca alevi vardır .Cem vakfına ve bu ayarda kalitesiz , memur kafalı halkına yabancı , kafatasçı , nasyonel , rantsever , yabancı - emek düşmanı bitmiş , yalancı ........ kimselere alevi toplumu itibar etmez .Cemvakfı elitist - ukala - halka tepeden bakan kafatasçı , sömürücü , kandan - gözyaşından , yalandan beslenen birer sarhoş vampirdir .Nasıl olacak diyanetin yapısı , din dersleri , cemevleri ..... gibi konular bunları halkın önünde konuşun .Bizlerde bişeyler , meram belirtelim .Gizli , tılsımlı şeylerden bıktık .Dünya kılasında , avrupa ayarındamı , bize özgümü , italya kılasındamı ....... gibi yada devletten arınmış bir yapımı serbest halkın dini vergilerini aktarabildiği bir yapımı sayısız soru ?Orta yollar bulunarak anlaşmalar sağlanacaksa bu okyanus - iletişim çağında eğer diyorumki alevileri temsil edecek modern , demokrat , hümanist , namuslu , barışçı , uzlaşmacı , anlayışlı , şeffaf , denetlenebilinir ....... kurumları oluşturarak bu tüccar kafalı ilkel adamları aramızdan öteleyelim . Devletle konuşacak , halkı düşünecek , emekten , demokrasiden , haktan - hukuktan yana bireylerle iletişimde bulunacak toplumsal yapı .Madem cemevleri olacak , kurumlar , ilahiyat oluşucaksa bizleri temsil edecek kurumlara vergilerimiz , yardımlarımız aksın .Cemvakfına gidecek vergiler , destekler yoksul halka kurşun , zam , işkence , katliam , asimilasyon , dejenarasyon .....olarak geri döner . Cemvakfı , ulusalcılarla , milliyetçilerle , halk partisiyle birlikte yerli - yabancı sermayeye - alevilere - kürtlere - müslümanlara - azınlıklara - hristiyanlara - emeğe - kadına - gence oyun oynuyor .Yerli - yabancı sermaye cemvakfına güvenerek elindekileride kaybeder .Bunlar bir tenhada sizleri - herkesi bıçaklar sakın güvenmeyin katil , işbirlikçi , ,işgalci , sömürgeci cem vakfına vede ekibine .Hacı Bektaşa , Pirsultana , Seyit Rızaya , Fatma Anaya , Hubyar Sultana , Abdal Musa ...... .....gibi dünyanın saydığı - sevdiği bedel veren bütün büyüklerimizin özgün , demokratik , kucaklayıcı , insancıl , barışçı , ahlaklı , paylaşımcı , dayanışmacı , çalışkan ......geçmişlerini ne yani jakoben cemvakfı denen halkının değerlerine yabancı , tükenmiş , yozlaşmış , tetikçi , ahlaksız , paracı ......kurumlar , bireylermi alacak atalarımızın yerlerini sanki ? Kendi başlarına bişeyler yapmak isteyenler - halkın istemlerini dikkate almayanlar öyle tokat yerlerki .Halk artık bilinçlenmiştir , kimin ne olduğunu bilir . Sırtını dayadıkları dönek - kahpe sopalılar - yağcılarda onları kurtaramaz bu demokrasi , iletişim zamanında .Halk örgütlenerek köteği atar bu çirkef resmi suratlı sömürücü bunak adamlara , elitist ukala ittihatçı sarhoşlara ........


Yani kendi başlarına diktatörel , ukala , bencil , geri kalmış ......... kimselerin adam olması , yeni demokratik yapılanmalarla yeni şeyler yapılmalı .Eğer bizlere ilahiyat gerekse bunu oluşturacak sistematik evrensel - şeffaf - paylaşımcı - demokratik - eleştirel kurumları nasıl oluşturacağız diye soruyorum ? Devletle - akademisyeniyle - yazarıyla - aydınıyla - kurumlarla - sermayeyle anlaşarak , koklaşarak , geçmişten dersler çıkarılarak yeni bir eşit yurttaşlık yapısı oluşacaksa bunun için halkıda dinlesinler .Cemvakfı - yöneticileri silahlı devlet aygıtlarıyla alevi halkına zulüm etmiştir .Alevi gençlerine pusu kurmuşlardır , alevi toplumunu satmışlardır herzaman ve geçmişte .Bunların yaptıkları kahpelikleri yazsam buraya sığmaz herneyse .Cemvakfının misal sivas olayları zamanındaki kaçamak , suçlayıcı , aşağılayıcı tavırlarını sivasın mağdur ailelerine sorabilirsiniz .Şimdi kalkmışlar alevici olmuş bu çakal - kendini bilmez vurguncu , ittihatçı - elitist - jakoben güruhlar .


Bizleri temsil edecek devletle - büyük sermayeyle - emekle - medyayla - kurumlarla - yazarlarla ............. samimi şekilde şeffaf görüşmeler yapan yapılar oluşmalı .Mevcut diğer yapılar geri - çağı okuyamayan - ilkel - kavgacı - ayrıştırıcı - zamanın ruhunu okuyamayan oluşumlardır . Bazılarının ilerici - demokrat - evrensel yönlerini gözardı edemem fakat yetersiz kendini aşamayan kurumlar ne yazıkki .Uzlaşmasak , yeni şeyler üretemezsek - bulamazsak , değişmezsek ne yazıkki cemvakfı gibi kurumlar sizler doğru şeyler yapmak isterken işbirlikçileriyle beraber alevilere kumpas - oyun oynama - madrabazlık peşinde gider .Uyanmayanlar - eskide kalanlar - değişmeyenler , dünyayı anlamdıramayanlar kaybedecek .Cemvakfı sahte düşmanlar yaratarak , kavga çıkararak , alevi - sünni ayrımı yaratarak , alevileri kötüleyerek - ayrıştırarak ,kürtlere - azınlıklara düşman tavırlar sergileyerek mhp nin , ulusalcıların , chp nin arka tetikçisi - taşeronu olarak sistemin kendisine verilen görevleri yapmakta .Artık toplumun uyanması - bunların gözyaşıdan , kavgadan beslenen iğrenç yönlerini idrak etmesi gerek . Burdan söylüyorum bu madrabaz - sömürücü tayfaya ' İzzetin paşa ve rütbeli yalakaları bu toplum kavga etmez vede sizlerede hakkını - hukukunu yedirmez .Devlet - sermaye , yabancılar , azınlıklar , tekeller , emekçiler , köylüler , kadınlar , diğer devletler , elçiler ......... bizlere gelsin onların hakkını - hukukunu gözetip , sahipleniriz ortak paydalarda anlaşırız vede siz tilki suratlı bozgundan nemalanan çakallarada köteği atarak geri şutlarız hepberaber anladınızmı artık bizi bunak , fosil , nasyonel faşist memurcuklar '


Son sözlerim olarak konudan ayrık fakat özü aynı onur öymen - chp denen faşizan yapıya ne demeli .Tabi 38 de - koçgiride gariban köylüleri - anaları - bebeleri yalnız yakaladınız ağlattınız dersimli - sivaslı alevileri .Şimdilerde 38 deki dayılığı sergilemek yürek ister diyecem ama bu kadar asimile olmuş - benliğini yitirmiş alevi halkına ne desemki ? Resmi tarih yalanları halkı birbirine kırdırarak bugünedek saltanatını idame etti . Resmi tarih hep alevi kesimi kullanmıştır .Alevileri oy deposu görmekten , katliamlarda kullanacak topluluk olarak kullanmıştır .Jakoben ittihatçı elitist sistem kendi rantından - saltanatından bir dirhem alevi - bektaşi kesime koklatmamıştır .Hani aleviler cumhuriyetin güvencesiydi yalanlarıyla alevileri hoş tutmak istemiş alevilere kendi yaptığı katliamları perdelemek istemiş fakat hani nerde yarenlik - yoldaşlık - dostluk - laiklik - cumhuriyetçilik hiç böyle olurmu diye soruyorum . Fakat alevilerde reel özeleştiri asaletine bugünedek ulaşamamıştır .Resmi tarih osmanlı düşmanlığı yayarak - şeriat - bölünme hikayelerini yayarak alevi kesimi kendi tekeline almıştır . Herneyse söylenecek çok söz var .onur öymen ve ahalisi dün dersimli - koçgirili kimsesiz alevileri yalnız - ayrı - bölük - pörçük yakalamıştınız bugün kürtler topyekün işgalci - sömürgeci güçlere - halk partisine karşı ortak hareket ediyor . Senin dayılığın sökmez faşist adam .Gerçi bu antidemokratik seçim sisteminde esnaf arkadaşın baykal seni yedinci kere vekil eder .Sen merak etme şerefsiz - benliğini yitirmiş - laikmiş - halkçıymış bazı aleviler seni - diğer dinazorları tekrar vekil yapar .Sende zaten malın havalandığında alevilere indirtirsin . of anam of hangi birine veryansın etsem .Antidemokratik seçim yasaları , vandalizm , barbarlık , diktatörlük ......... öyle çokki hangisi düzelecek bu ilkel toplumda allahım - dostum ya .Ne desek boş fakat böyle deşarz olmadanda olmuyor .Gerçekten resmi tarihi tahlil edenler cumhuriyette alevilerin daha çok katliam gördüğünü , asimile edildiğini , dergahlarının kapatıldığını , dini büyüklerinin öldürüldüğünü ..... namuslu vicdanlar terazide tartsınlar .Ama resmi tarihle , palavrayla , yalanlarla değil belge - belge , arşiv aça aça osmanlıyla - onur paşanın katlaimcı sistemlerini kıyaslayalım .O vakit osmanlıya ne kadar haksızlık etmişiz diyecek bazıları .Ben osmanlı hayranı değilim fakat reel - politik - tarihsel yönlerden tahlil etmek zorundayız .Cumhuriyetin faydalı , ilerici yönlerini yadsımıyorum ama osmanlınında demokrasisini , zenginliğini , rahatlığını , anlayışını inkar etmem haramzadelik olur .Misal osmanlı bektaşiliğe - aleviliğe hep sahip çıkmıştır .Dergahları payidar - müreffeh kılmıştır fakat cumhuriyet dergahları - dedeleri - halkı katletmiştir , dinimizi - ibadetlerimizi yasaklamış .Alevileri dağ başına sürmüştür .Neden kıyasları tarafsız - objektif yapmayız .Lütfen biraz sağduyu - anlayış - şeref olgularından faydalanma ......Ben yeni yetişen alevi kökenli tarihçilerden - bilim insanlarından umutluyum .Güzel fakültelerde okumaktalar belki bunlar alevilerin kör - yitik - kayıp tarihini nesnel , yansız şekillerde tasnif edip , yalan - acılar denizini doğruluk denizine çevirir umarım .Çok şey var konuşacak ama ne diyelim bişeyler kımıldar umarım bu diyarlardada . ALİRIZA BEKTAŞ VE BİR GURUP ALEVİ - 16 . 11 . 2009 - 19 .00
NİYE BİLGİLERİMİZİ YAYINLAMIYORSUNUZ
MUNZUR@HOTMAİL.COM
MUNZUR
MAMEKİ
2009-11-05
MERHABA CANLAR ŞİMDİ SİZE ERKANI CEMİMİZDE DÖNDÜĞÜMÜZ VE ÇARK ETTİĞİMİZ 12 HİZMET EHLİNDEN OLAN SEMAHIMIZIN BAKIN KURAN YAZIYOR AMA BUNU KURANDA OKURSANIZ SÜNNİLER AÇIK AÇIK DEĞİŞTİRİYORLAR SAFFAT SÜRESİ 1.2.3. ayetlerini farklı kuran çevirilerine bakarsanız farklı anlatıyor saffat süresinde Andolsun o saf bağlayıp dizilenlere / o saflar tutturup sıraya dizilenlere / o kanatlarını açıp toplayarak uçanlara,

O haykırarak sevk edenlere / o göğüs gererek durduranlara canlar açık açık yazıyor semahımız ohaykırarak sevk edenlere değil aslı o haykırarak çark edenlere olacak değiştirmişler sonra o saf saf buda sunniler namazalarını meşru göstermek için yapıyorlar ki güya bu ayet işte namazlarını anlatıyor anlamnına getirsinler ve fıkıh kelam tevsir kitaplarıylada hadis farz sünnet dedikleri uydurma çürük tezzleriyle bunu yapıyorlar.işte bakın kuran biz semahımızı anlatıyor.bu gerçeği silmek istiyor sünniler bunun için ilkokul çağından üniversitee kadar ilahay dedikleri imam hatipdedikleri bu karanlıklan kuranda bunlardan bahsediyor vay okuranı okuyup değiştirenlereki onlar büyük bir gaflet içindeler diye umarım anladınız bakın bu ayetin aslıda şudur olması gereken gerçek aşk olsun o erenler meydanında anafatma darında didarı erenlerin didarında olan canlara pirlerimiz önünde dara duranlara canlar önünde aşk olsun çark eden hak anafatma aliyi mübarek sesiyle dillendiren canlara yıllardır bizim kızılbşaların başına kuranı vuruyordu sünniler hatipliler güya bizim kuranla hiç bir ilgimiz yok nasıl çıktımı ortaya yüzü kara oldumu sunnilerin kuranda incili şerifte tevrat ve zeburda ne oldu yalanları bir bir çıkıyormu hani ne oldu.münkire lanet olsun
alevi_genc
aklife5@msn.com
Toronto
Canada
2009-10-30
Siteniz cok hos olmus ama Forum yeri goremedim.
Forum insanlarin biraz bu siteye ilgi gostermesi icin faydali olabilecegini dusunuyorum. Cunku insanlar bilgilerini ve dusuncelerini veya ogrenmek istedigi seyleri yazacak yer olmali. Ziyaret defterini bazilari bunu icin kulanmis olabilir ama gercek yeri bir Forum. Kusura bakmayin Forum'un turkcesini tam olarak bilmedigim icin.
AŞK İLE CANLAR
AŞKIALİYE@HOTMAİL.COM
SİVAS
DÜNYA
2009-10-20
MERHABA CANLAR SİZE BU MESAJDA MİRAÇ KONSUNDA BELKİDE BAŞKA YERDE DUYMADIĞINIZ BİLGİLER VERMEK İSTİYORUM.CANLAR İLK ÖNCE OKUYUN ERKANIMIZI CEMİMİZİ OKUYUNUZ ARAŞTIRIN.BU NEDENLE BİR TAVSİYE BİR ÖRNEK VEREYİM İLK ÖNCE KIRKLAR CEMİ DİYORUZ AMA KIRKLAR CEMİ NEDİR DİYE SORSAM YOK KIRKCAN GELDİ CEM TUTTU SANIYORLAKİ CANLAR BUGÜNKÜ CEMLER GİBİ AYNISINI TUTMUŞLAR KIRKLAR BU YANLIŞ BUGÜNKÜ CEMLERİMİZİ MAALESEF KIRKLAR CEMİYLE BİR İLGİSİ YOKTUR.ÖZÜNDEN ÇOK UZAKLAŞTIRILMIŞ KOPARILMIŞTIR. EĞEMEN DİNLER TARAFINDAN.İŞTE BİR ÖRENEK CEM EVİNE GELEN CANLARI CİNS AYRIMI GÖZETEREK AYIRIP HAREM SELAMLIK GİBİ YOK PİR GELEN CAN GİT BAŞINI ÖRT GEL DİYOR NE DİYOR TURNALAR SEMAHINDA BAŞIM AÇIK YALIN AYAK BİR DÜZEN GETİRMEK BU ZATEN BİLİNİYOR HANGİ DİNDEKİLERİN YAPTIĞINI.İŞTE ŞARAP İÇME BUDA BİLİNYOR BUDA HİSİRTİYNALARIN BUGÜN KİLİSELERDE KUTSAMA AYİN YAPMASI.YADA İKRAR VERİRKEN KOÇ TIĞLMAK(KESMEK)BUDA BİR YAHUDİ GELENEĞİ İKRAR ALMA ERKANI CEMİNDE TERCÜMEN OLARAK NE DİYOR İKRAR VEREN CAN CANIM TERCÜMAN VE İKRAR VERECEĞİ ZAMAN İSE BİR ELMA GENELDE AL OLUR AMA BÖYLE BİR ŞARTTA YOKTUR.BÖYLE VERİLİR. BU BİRİNCİ İKİNCİ BİR KONU MİRAÇ NEDİR MİRAÇ MİRAÇ CEMİN O GÜNKÜ ADI YANİ CEM KIRKLARIN CEMİ NE OLMUŞ MUHAMMED MUSTAFA YOL UĞRRATIR KIRKLARA BAKAR KIRLAR BİR EVDE CEM OLUYORLAR.KAPICIDAN DESTUR İSTER KAPICI SORARA SEN KİMSİN NECİSİN DER MUHAMMEDDE HEMEN TİCARETLE UĞRAŞIYORDU YANİ BUGÜN ANLAYACAĞIMIZ İŞADAMI DER ÇÜNKÜ TOPLUMDA KENDİNİ O KİMLİKLE TANITMIŞTIR.KAPICI ALMAZ İÇERİ YOKSA BEN PEYGAMBERİM DEDİĞİ İÇİN DEĞİL YANİ MUHAMMED KIRKLARIN CEMİNE GİRMEDEN ÖNCE UYANMAMIŞ İÇİNDEKİ ÇERAĞ YANMAMIŞKEN GİRER.SONRA İŞ ADAMI OLAN KİMLİĞİNİ SÖYLEMEDEN KAPICIDAN DESTUR ALIR BENDE GARİP BİRİYİM İŞTE DER OZAMAN KAPICI DESTRU VERİR.GELİR.BU DEFA ÖMRÜNDE BÖYLE BİRŞEY GÖDRMÜŞTÜR.NE DİYOR SİZLER KİMLERSİNİZ ŞAHIM DER BİZ KIRKLARIZ DER ŞAHI MERDAN ALİ AMA BUNU UNUTNAYIN KIRKLAR CEMİ DİYE KIRK CAN DİYE BİR SAYI YOK YANİ KIRKDAN FAZLA CAN GİRMİŞ BU CEME ÖYLE OLMASA ŞAH HATAYİ BİR DEYİŞİNDE MUHAMMED KIRKLARIN CEMİNE VARDI KIRKLARDA AYAĞA SİLKİNİP DURDU DOKSAN BİN EVLİYA SEMAHA GİRDİ DERMİYDİ YANİ YOK KIRK CAN VARMIŞ ŞU KADARI KIZ ŞUKADARI KADIN DİYE SÖYLEYENLER ALACARIN UYDURMASIDIR.YANİ BURADA CİNS AYRIMINI ÖNE ÇIKARARAK ERKEK KIZDİYE CEMİMİZİ BOZMAYA ÇALIŞAN MOLLALARIN İŞİDİR.HALBUKİ ORADA HERKES CANDIR CANIN ERİL DİŞİL DİYE BİR AYRIMI YOKTUR.İŞTE MUHAMMED KIRKLARINCEMİNE GİRE LOKMASINI ALIR BAKAR KAPICI ŞAHI MERDAN ALİ LOKMAYI VEREN EL ŞAHI MERDAN ALİ KENDİNE BAKAR ŞAHIMERDAN ALİ DİĞER CANLARA BAKAR ŞAHI MERDAN ALİ YANİ MUHHMEDİN BİR AYRICALIĞI KALMAŞITIR. ÖZNÜNÜ TURAP EYLEMİŞTİR.ŞAHIN POSTUNA NİYAZ EDER YA ALİ ŞAHIM EVVELİ SENSİN AHİRİ SENSİN ZAHİRİ SEN BATINI SEN 18 BİN ALEM SENDE SEN BENSİN BENSE SENDE YOK OLANIM DER VE İKRARINI VERİ ŞAHI MERDAN ALİYE İŞTE OZAMAN İÇİNDEKİ ÇERAĞ UYANIR ARTIK MUHAMMED MUSTAFA GÜRÜHU NACİ EVLADIDIR.RAHMET DERYASININ MALIDIR.İŞTE SONRA UYKUDAN UYANIR İŞTE BUKADAR TAMAM CANLAR.SİZE BAŞKA BİR MESAJIMDA BAŞKA KRIKLARIN CEMİNİ ANLATACAĞIM.HEPİNİZE AŞKI ŞAHIMERDAN ALİ ANA FATMA AŞKI İLE
MUNZURLU CAN
MUNZURSUYUM@HOTMAİL.COM
MUNZUR
MUNZUR
2009-10-12
ALEVİLİĞİ ANLATAN DEYİŞ.

Yer,gök yok iken biz var idik
Varın emriyle sır gömleğini giydik
Nikahımız kılındı ervahı ezele erdik
Rahmet deryasından gayrı yok dediler

Mekanımız oldu Rahimi Rahman
Otuz hurufiyle heceyi Kuran
Başımızda tacı belde kemeri nuran
Kalbimiz Furkandır başka yok dediler

Cennetde kubbemiz nur ile ışık
Doğurduk,doğduk sallandı beşik
Adem gördü onun için oldu beşik
Kubbeye girmeye yok yok dediler

Hakk ile mekanda oldu kararımız
Kul olmuşuz ona var ikrarımız
Yaptık yoğurduk verdi fermanımız
Bu dünyadan başka dünya yok dediler

Dünyayı bizler yaptık yoğurduk
Muhammed Ali ervahların doğurduk
Dü cihana tellal olup duyurduk
Hakk dan gayrı ikrarımız yok dediler

Dünya Ahiret iki kısma ayrıldı
Biri baki diğerine fani ismi verildi
Her can aslı aslına sarıldı
Kur’an da kan katil yok dediler

Bakisi Kur’andır fanisi fürkan
Fani dünya için dökülmüştür kan
Baki Hakk’ın emri Hulki Hasan
Benzeri,halefi hiç yok dediler

İmtihan olmak için geldik cihana
Kol kol olup ilan verdik her yana
Şit İsmail ile sarıldık cihana
Ana baba burda dahi yok dediler

Şit ile nikahımız kubbede kılındı
Doğum beşiğimiz sarmalandı sarıldı
Emri fermanımız hem ikrarda alındı
Ervahımız birdir fark yok dediler

Cümlemiz birbirimize eyledik secde
Nur doğdu ademe eyledik müjde
Secdeye varın niyaz eyleyin sizde
Ademle Havvaya secde yok dediler

Fırka-i naci,acıdan ayrıldı
İkrar imana yol nam verildi
Kırklar cemine postumuz serildi
İkrarsıza dar didar yok dediler

Nuhun tufanı çün çıktı bize
Sırdan nikabı çekmişiz yüze
İbrahim Halilullah dediler bize
Narı Nur oldu ateş yok dediler

Sağ kolumuzu verdik hacere
Kurban olana verildi şecere
Mekke yolunda susuz kaldık biçare
Aradık dağı taşı su yok dediler

Ayağımızı vurduk su çıktı yüze
İkrar rahmet deryasında verildi bize
Abu zemzem dediler suyumuza
Bundan başka kevser yok dediler

İbrahim,Hacer aslındandır aslımız
Kureyşi,Haşimi neslindendir neslimiz
Nur ile münevver olmuş ceddimiz
Mustafa’dan gayrı güzel yok dediler

Ana rahmine düştük hayırlı gecede
Bir makam göründü gayet yücede
Doğupta geldik biz haticede
Fatımadan başka güzel yok dediler

Atam Muhammed’dir tacı serimiz
Aliyyül Mürteza belde kemerimiz
Hasan Hüseyindir şebber şübberimiz
Talipten gayrı yol yok dediler

Doğum ile ispat olundu vucut
Rahmet çeşmesi Fadimede mevcut
Cümlemiz birbirimize eyledik sücut
Talipten öteye yol yok dediler

Evladı Resulde yolumuz düzüldü
Talip namıyla ismimiz yazıldı
Doksan bin kürrede geçip süzüldü
Pişipte hall olmuş çiğ yok dediler

Doğumdan doğuma geldik bir kere
Aldılar bizi halka çembere
Arayıp bulamadılar katiyyen şerre
Helal zülal olduk haram yok dediler


Dedem ibrahimi sani ebem emine
Kemerden süzüldük geldik beline
Defterimiz verildi Hacı Kureyşe
Evladı Resuldür yalan yok dediler

Tamam oldu günümüz geldik dünyaya
Nurumuz benziyor güneşe aya
Elestü bezminden temiz bir maya
Süt sümük temizdir pis yok dediler

Anamız emzirdi girdik yediye
Nefs ile düştük dedikoduya
Kulak verildi bed kötü huya
Kendinden bi haber hiç yok dediler

Yirmiye kadar çok bela çektik
Bir iki tarlaya tohumu ektik
Yirmibirinde nikah altına girdik
Ondan sonra haram hiç yok dediler

Kendimizi gördük ne uzun ne kısa
Görürüz yanımızda vardır bir kimse
Taksimi ezelinde verildi hisse
Bundan daha iyi tellal yok dediler

Bize dediler mahşer tellalı
Ak defter ile seçilsin helalı
Tamamen seçilsin hakikat malı
Her şey aşikardır gizli yok dediler

Fadime kim olduğun edelim beyan
Gahi kız geldi,gahi oğlan ayan
Zülfikar eyledik biz ona ihsan
Bunda şek şüphemiz hiç yok dediler

Batin erenleri okudu künyemiz
Kendim Mustafayım,İbrahimdir özümüz
İmam Hasan Hüseyindir Ali ceddimiz
Tasdikli künyesin sen Hakk dediler

İmtihan olduk imtihanımız bitti
Kırkbirinde defterine kayd etti
İkrar iman carımıza hemen yetti
Dünya ahiret korkusu hiç yok dediler

İmam Hasan evladıyız gizli sırrımız
Nice defa geldik kimse bilmez yerimiz
Nesli Hacı Kureyş Mevalidir Pirimiz
Kureyşten gayrı Pir yok dediler


Şimdiki ismimiz koyduk HASANİ SANİ
Ervahı ezelinde Fadime canı
Koyunun evladıyız hemde çobanı
Bu çobandan yüce hiç yok dediler.
Ali Arikli
aliarikli@yahoo.com


2009-10-07
Alevilik gercekten nasil kurtulur? Alevi Ekonomisi nedir?

Bu yazinin icerigi bildik “Alevilik nasil kurtulur?” sorusuna verilen butun cevaplardan cok farklidir.

Feodal yada koylu toplumlarin en buyuk ozelligi zamanin yavas akmasi ve toplumsal yapinin statik bir dokuya sahip olup geleneklerin ve goreneklerin bu statik yapi icerisinde kusaktan kusaga kesintisiz bir sekilde rahatca devam ettirilebilmesidir.
1970li yillara kadar Anadolu koylerinde yasayan Alevilerin her turlu asimilasyon politikasina karsi inanclarini ve kulturlerini devam ettirebilmelerinin ozunde bu feodal yapinin verdigi korunaklar ve azinlik psikolojisinin verdigi grup ici dayanisma cok onemli bir rol oynamistir.

1970lerle birlikte Turkiye’de kirlardan kentlere yapilan buyuk oranda gocler ve o donemdeki siyasi calkantilar Alevi toplumu uzerinde derin sancilara ve kirilmalara yol acmistir.

Alevi kimliginin resmi otoriteler tarafindan taninmamasi, kent hayatinin bir geregi olarak daha cok devlet fabrikalarinda uzun saatler calisilmasi kentlerin farkli yerlerinde farkli mahallelerde yasanmasi,gundelik gecim problemleri ve o donemin siyasi olaylarinin yarattigi baskici atmosfer Alevi inancinin uygulanmasinda kopukluklara yol acmistir.

1990lar’a gelindiginde kentlerdeki Aleviler, kendi kimliklerinin devlet tarafindan taninmasi icin hem dernekler hemde inanclarini yerine getirebilmek icin cem evleri kurmuslardir.
Gunumuzde gelinen noktada Alevilerin karsilastiklari klasiklesmis kimliklerinin devlet tarafindan taninmasi,ibadet evlerinin yasal guvencelere kavusturulmasi,ders kitaplarinda Alevilige yer verilmesi sorunlarinin yaninda Turkiye’de artan muhafazakarlasma ve ekonomik krizlerin yarattigi toplumsal dokudaki parcalanmalar da eklenmistir.

1970lerde kentlere yapilan buyuk goclerde Alevilerin buyuk cogunlukla Kamu Iktisadi Tesekkuleri’nde calismalari ve bu islerin devlet guvencesinde olmasi gorece olarak is konusunda Alevilere bazi kolayliklar saglamistir.1990larda baslayan ozellestirme furyasi ve rekabetci ortam yeni nesil Aleviler icin buyuk yikimlar getirmistir.Babalarinin 30 yillik devlet islerinde calisarak biriktirdikleri cogu gayri menkule dayanan kucuk edinimler bu krizde iyice erimeye yuz tutmus ve yeni nesil Aleviler arasinda issizlik katlanilamayacak noktaya gelmistir.Kronik hale gelmis bu issizligin arkasinda sadece devlet tesekkulerindeki “garantili isciligin”sona ermesi degil basta belediyeler gibi oteki devlet kurumlarinin muhafazakar cevrelerin eline gecerek son yillarda bu cevrelere aktarilan devlet kaynaklari da onemli rol oynamaktadir.Belediyelerden ve kendi iclerindeki kapali devre yapilardan cok buyuk bir guc alan muhafazakar cevre Turkiye ekonomisi icerisinde cok buyuk bir pay almaktadir.Aleviligin karsilastigi sorunlar gercekten cok buyuk.Resmi otoriteler tarafindan taninmama ve gizlice asimile edilmeye calisilma, yoksullukla ve kentlesmenin getirdigi sorunlar, kulturel cozulmeler,krizlerin yarattigi yilginlik ve yabancilasma…

Gelelim can alici noktaya…..
Gercekten ne yapabiliriz? Gercek ve kalici olan cozum ne?

Aleviligin ozunden gelen yoksulun,yoksunun ve ezilenin yaninda olmak felsefesi isiginda her turlu baskiya karsi gelerek verilen mucadele gercekten takdire layik bir mucadeledir.Ancak gelinen noktada yetersiz kalmaktadir.Alevilerin kent hayatina uyum saglayarak birliklerini devam ettirebilmeleri,toplumsal guclerini artirarak bunu siyasette bir refleks olarak kullanmalari tamamen yepyeni bir kavram olan “Alevi ekonomisi”ni yaratmalariyla mumkundur.

Bu nasil olacaktir?Yillardir hak mucadelesi veren Alevilerin azinlik dayanismasi icerisinde hak mucadelesi yaninda guc mucadelesi de vermesiyle olacaktir.Hakli olmanin yaninda guclu olmakta gerekmektedir.

Bugune kadar siyasal anlamda “uretimden gelen gucle” mucadele eden Aleviler “tuketimden gelen guclerini” de harekete gecirmeliler ve Alevi ekonomisini yaratmalilar.Yurt icinde ve yurt disinda azimsanamayacak kadar buyuk bir Alevi nufusu vardir.Bu nufus icerisinde ‘Alevi tuketici bilinci”ni yaratmak isin ilk asamasidir.Yaratilan bu bilincle birlikte ilerici ve Alevi firmalarin urunlerini tuketmek ,Alevi ekonomisinin yaratilmasinda cok onemli bir rol oynayacaktir.
Zamanla,Alevi isadamlarinin toplumca desteklenmesi ve kendi aralarinda dayanisma mekanizmalari kurularak yeni is olanaklari ve istihdam mekanizlari yaratilmasi Alevi toplumuna cok buyuk bie ekonomik ve siyasi guc kazandiracaktir.

Bugun toplumu her yonden kusatmis olan muhafazakar/cemaatci yapinin arkasindaki guc iste bu bilinctir.Basta kendi tabanlarini belirli markalara yonlendiren muhafazakar yapilar ,daha sonar ellerinde oemli sermaye birikimi olan isadamlarini baska alanlara yonlendirerek cok buyuk bir zenginlik ve kendi tabanlarina is olanaklari yaratmislardir.

Alevilerin de gucu bu olmalidir.Bu isin hicbir maaliyeti yoktur.Sadece tuketilecek urunler konusunda birbirimizi bilinclendirerek bu ise baslayabilir,zamanla artan zenginlik ve ozguvenle kendi aramizda is ortakliklari kurarak insanlarimiza buyuk istihdam alanlari acabiliriz.

Maalesef Turkiye’de bu bilincle hareket edilmediginden muhafazakar yapilarin ekonomik olarak bu kadar guclenmelerinde onlarin urettikleri urunleri kosulsuz bir sekilde tuketerek bu kadar buyumelerine bizlerde katkida bulunduk.

Artik Alevilerinde isadamlari ve onlarin orgutlenmelerinin olmasi gerekli.Azinlik olmayi buyuk bir avantaja cevirmenin tam zamani.Dunyada en buyuk guclerden birisi azinlik dayanismasidir.Butun dunyada 20 milyondan daha az sayiya sahip olan Yahudilerin dunya ekonomisinde sahip olduklari buyuk zenginliklerin ve bu zenginlikten gelen politik guclerinin arkasinda bu ekonomik dayanisma vardir.
Kendi isadamlarimizi desteklemeli,kendi urunlerimizi tuketmeliyiz.Ekonomik gelisme bizlere refahin yaninda her kesimden yetismis insan gucu yaratacak ve politikada bizleri cok guclu kilacaktir.

Yurtdisina yillar once gocmus Aleviler bulunduklari ulkelerde buyuk bir ekonomik guc olmaya baslamistir.Bu insanlari da icine alacak ekonomik yapi ilerici ,demokrat ve Alevi firmalarin urettigi urunlerin yurtdisina ihracatinda buyuk kolayliklar saglayacaktir.
Alevilerin sorunlari sadece kimliklerinin taninmasi ve guvence altina alinmasiyla sinirli degildir.Alevilerin inanclarinin devlet tarafindan taninmasi ve guvence altina alinmasi buzun suda gorunen tarafidir.Alevi toplumundaki yaygin issizlik, Turkiye’yi her koldan saran muhafazakar/cemaatci yapinin yarattigi ekonominin Aleviler uzerinde dislayici etkisi ,varoslarda umitsizlik icerisinde yasayan egitim ve ogrenim durumu dusuk genclerin yari arabesk yari post-tekno bir kultur icerisinde yitip gitmeleri Alevi kulturunun ve inancinin devami icin cok buyuk bir tehdit unsurudur.

Yukarida siralanan sosyo-politik sebeplerden dolayi Aleviler’in hizla Alevi ekonomisinin alt yapilarini kurmalari gerekmektedir.Ilk asama olarak “hizla Alevi tuketici bilinci”yaratilarak insanlar belirli urunlere ve markalara yonlendirilmeli daha sonra da Alevi isadamlari arasinda ticari isbirliginin arttirilmasi gerekmektedir.

“Gelin Canlar bir olalim, kendimiz uretelim,kendimiz paylasalim,Alevi ekonomisini kuralim.”

Herkesi Alevi ve ilerici firmalarin urettigi urunleri bulmaya ,birbirimize tanitmaya ve satin almaya davet ediyorum…

Ali Arikli
Hamza Çelik
hamzacelik@hotmail.com
Ankara
Türkiye
2009-07-24
Be Ne ? Ne Cüret Böyle... Lütfen İlgilenin ....

Alevileri Hedef Gösterdi
Sabah Gazetesi yazarı Emre Aköz Alevileri hedef gösterdi...
Sabah Gazetesi yazarı Emre Aköz , Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'nda yaşanan son krizde Alevilerin parmağının olduğunu ima etti. Aköz bugünkü köşesinde HSYK 'da üyelerin yüzde 50'sini Alevilerin oluşturduğunu söyleyerek tıkanıklığın bundan kaynaklandığını ileri sürdü.

İşte Aköz'ün konuyla ilgili yazısı:

"Savcının dediği mezhep hangisi?
Geçen akşam, 'S Haber'deki Rota programında, emekli Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ahmet Gündel, yüksek yargıdaki krizle ilgili çok önemli ipuçları verdi.

Konuyu 'içeriden' bilen Gündel, yüksek yargının, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK) tarafından uzun yıllardır sistemli biçimde siyasallaştırıldığını söyledi.

Gündel, Yavuz Baydar 'a bazı kararların mezhepsel kaygılarla da alındığını belirtti.

Gerçekten de yüksek yargı kadroları belli bir mezhepten hukukçuların hâkimiyetinde mi?

Nüfusun yüzde 15'ini oluşturan bir mezhep üyelerinin, yüksek yargıdaki koltukların diyelim ki yüzde 50'sine oturmaları normal mi?

Hele hele, bu mezhepten vatandaşlar, istisnalar haricinde, kitlesel olarak CHP'yi destekliyorsa... Darbe amaçlı cumhuriyet mitinglerinde aktif olarak yer aldılarsa... Ergenekon'un hükümetin uydurması olduğu propagandasını yapıyorlarsa... Zihinler karışmaz mı?

Not: "Sol kesim niye Ergenekon davasına uzak duruyor" diye soranlar, olayı bu açıdan da düşündü mü?"
Emre Aköz
newcomer
suatturan24@gmail.com
vancouver
Canada
2009-07-15
Tum canlara selam. Kanadaya geleli daha 1 yil oldu. Vancouverda yasiyorum ancak maalesef burda canlarimiz cok az. Insallah yakin bir zamanda burdada Torontodakine benzer bir dernek kurup buyuyecegiz. Bu dernegi kurup kulturumuze olan ozlemimizi bir nebzede olsa giderebilen tum canlara yurekten tesekkur ederim. bir olalim iri olalim diri olalim. ayrica bir ricam var. ben daha kendim yeni geldigim icin pek birsey bilmiyorum ve bu yuzden Kanadaya gelmek konusunda yardim isteyen canlarin yazdigi mesajlara lutfen cevap verelim. tum canlara saygilarimla
yucelbaba
yucel@hotmail.com
Balikkesir
TC
2009-06-30
30 haziran 2009 da milliyet gazetesinde yayinlanmis , 2 temmuz katliaminin canli tanigi Serdar Dogan'in agzindan anlatiliyor.
Eğer 2 Temmuz 1993’te ne olduğunu henüz bilmeyenler varsa umarız Serdar Doğan’ın iki gündür Milliyet’e anlattıklarını okuma fırsatı bulmuşlardır. Eğer biliyor, ama biraz unuttu gibi olanlarımız varsa umarız yine onlar da okuyabilmişlerdir. Yok, eğer unutmak isteyen ya da unutulabileceğini düşünenler çıkıyorsa işte asıl inşallah onlar okumuştur.
Ve son temenni: Bu yazıyı bugün bitirip kenara koyarken yaşı müsait olanlarımız hep beraber şunu düşünelim mi: “Ben 2 Temmuz 1993 günü saat 11.00-20.00 arası neredeydim, ne yapıyordum?”
barankazim
barankzm@hotmail.com
istanbul
türkiye
2009-05-31
merhaba canlar
slm bra
blueskyd@mocospace.com

turkiye
2009-05-26
merhabalar bra ben canadaya gelmek istiyorum ve oraya yerleşmek istiyorum...gerek iş konusunda gerekse oraya nasıl gelebilirim konusunda bana yardımcı olacak canlardan yardım bekliyorum..pirsultanın torunlarının sözde degil eylemde yardım etmesi umuduyla emailime tüm yardımcı olacak oradaki canlarımızın cevapını bekliyorum..
Sevda Çamaln
sevda_camalan@msn.com
ANKARA
TÜRKİYE
2009-03-31
Merhada Canlar benim bir maruzatım var.Ben ailemle kanada'da çalışmak istiyoruz.Benim bir tane kızım var 19 yaşında orada çalışarak kızımı okutmak istiyorum.Bize oradan sponsor olabilecek alevi canlardan yardım bekliyorum.
yasemin
yasemin.sultan@hotmail.com
istanbul
türkiye
2009-03-25
merhabalar...sayın dernek yöneticileri ve çalışanları.çok güzel bir site kurmuşsunuz.
sizden bir konuda yardım almak istiyorum.ben ailemle kanada ya göçmen aile olarak başvurmak istiyorum..fakat nasıl bir yol izlemem konusunda hiç bir fikrim yok.sizlerden rica ediyorum bana bu konuda ivedilikle bir cevap verilmesi hususunda.e mail adresim sizlerde kayıtlı...çok teşekkür ederim.
burcu
burcudiken@hotmail.com
istanbul
türkiye
2009-03-23
merhaba arkadaşlar. ben ve eşim kanadaya yerleşmek itiyoruz ama çokmu zor, ne yapmamız lazım yol gösteren olursa çok seviniriz. dostca kalın
ali batur
baturatlas@hotmail.com
ADANA
TÜRKİYE
2009-02-24
merhaba çok güzel etkinlikler yapıyorsunuz
mümin varol
m.varol58@hotmail.com
istanbul
türkiye
2009-02-22
mehrabalarr kanadada yaşayan erenler.istanbulda demir ve mobilye dekorasyonla ilgileniyorum ,11 yaşıda kızım var kanada da ailemle yaşamayı arzuluyorum tavsiyelerinize ve yardımlarınıza açıgım.05554092869.teşekürler.
Yucel BABA
yucelbaba@hotmail.com
Balikkesir
TC
2009-02-09
Degerli Doslarimizi bu etkinligi gerceklestirdigi icin tesekkur ediyorum.
Ozellikle de genc arkadaslarimizin yolumuz icin gayret gostermelerinide ayrica takdir ediyorum.
tum doslara selam ve sevgilerimi yolluyorum.
Mikail Aslan
.
.
Almanya
2009-01-30
Kanada Alevi Merkezi nin Düzenlediği Etkinliğe Dair

"Üç telden Üç dilden" başlığı altında düzenlediğiniz 24 Ocak tarihli etkinlikten dolayı sevgili Ali Yalçın ve Yurdagül şahsında siz gençleri, başkanınızı, dernek yönetimini ve destekleyen tüm canlara buradan bir daha selam gönderiyorum. Sinemili kökenli, çoğunluğu Pazarcık, Nurhak, Qoçkiri vb alevilerinden oluşan sizlerin ceddi önünde niyaz ederim ki, hepimiz aynı ağacın dalları ve çırpınan yapraklarıyız. Dernek lokalinde verdiğiniz karşılama yemeğinde bizlere cam bir kavanoz içinde sunduğunuz kızıl şarap ekabinde, bulunduğumuz mekanda kadın erkek,yaşlı genç ,çoluk çocuk demeden hepsi bir dem olmuş ve kem gözler kapanmıştı. Bu kısa karşılama yemeğinde bile arkadaşlarımla beraber bir başka enerji hissediyor ve eski kızılbaş ortamlarından birinde olduğumuzu duyumsuyorduk. Bu naçizane mektubu sizlere yazıyorum çünkü herşeyin kendi özüne ve doğasına yabancılaştırıldığı bu zamanda sizleri tanımak ve sizlerle aynı havayı tenefüz etmek bir ayrıcalıktı… Sevgili Ali ve gençler; sizler bu klamlar ve beyitlerin bar ortamında, düyün salonlarında ve bir takım alakasız mekanlarda sergilenmesinden rahatsızlık duydunuz ve ondan dolayı da daha nitelikli bir mekan arayışına girdiniz; Öyle değil mi ya; sır yanlış bir mekanda zır olur kaçarmış. Biliyorum anne ve babalarınız bizi tanımıyorlardı ve sizler bizi davet etmek isteyince „onlar da kim tanımıyoruz“ diye karşı çıkmışlardı ama gene de onlar hep çevremizdeydiler; sizler, gerçekte bizleri davet edenler olarak konserin sonuna kadar bizleri hep uzaktan izleyip hizmet ettiniz, bu büyük bir incelikti… Evet ister türkçe ister qurmanci ister zazaki konuşalım etrafında buluştugmuz değerler tarihin en eski dönemlerinden beri hep aynı; hak ve vicdan; Burada kavimiyetçilik yok olur, soy kutsanmaz; Bunu bilen bir can, kerameti bir insanın dilinde değil ruhunda arar; çünkü ruhun teni yoktur, su gibi berrak ve azizdir. Böyle bir can kürtçeyi kendi kanalında yasaklayan buna rağmen Alevi olduğunu söyleyen Cem Tv nin o kara yüzünü tanır. Böyle bir can Türk-Islam sentezciliğinin Alevilik inancı üzerindeki istismarını bilir ve Alevi-Kızılbaşların hepsinin Türk kökenli olmadığını bilir; O kişi; Atatürk, Bayrak vb ulusal bazı simgelerin Alevi derneğinde işinin olmadığını ve ortak birlerştirici değerlerin Pir Sultan,Hacı Bektaşi Veli, Yedi Ulular gibi alevi değerleri olduğunu bilir. Ve o can sorar; Dünya da hiç bir kilise ve cami de ulusal bir motif yok iken nasıl olur da bugün cem evleri bu tip motiflerle doludur.. Sizler üç dilde klam ve beyitleri okuyanları yan yana getirdiniz; muhabbetin ilerleyen saatlerinde dillerin bir araç olduğunu ve asıl olana vardığımızda bütün dillerin yok olduğunu bir başka kapının açıldığını gördünüz. Vardığımız o alemi kutsayıp ona varmak için kullandığımız araçları lanetleyip hor görebilirmiyiz, hayır; Öyleyse neden birileri alevilik adı altından başka dilleri hor görür, neden ibadet dili birden bire türkçe ilan edilir ve neden eski sol anlayışlarda olduğu gibi enternasyonalizmin dili türkçe ilan edilir?? Sizler binlerce yıldan beridir qurmanci ve zazaki ibadet edenler nasıl olurda birden bire ibadet dilinizi değiştirebilirsiniz, unutmayalım ki kendi dilini hor görüp aşağılayan birisi başka hiç bir dilde o aleme varamaz çünkü Hakk ın darında haramzadedir. Alevi-Kızılbaş inancının özüne ve doğasına yabancılaştırıldığı bu kötü zamanda yaktığınız meşale hakkın darına, yani vicdana çağırıyor bizleri. Mazlum ve naçarların divanı Pir Sultanları özlüyor.

Dê Bê Wayiro, Baxtiyar olun.

Mikail Aslan
Ulaş Özdemir
.
İstanbul
Türkiye
2009-01-27
Güzel dostlar,

Öncelikle oraya geldiğimiz ilk andan itibaren bizlere gösterdiğiniz ilgi ve dostluk için çok çok teşekkür ederiz. Tüm genç dostlar başta olmak üzere, kültür merkezine emek veren, onu yarınlara taşıyan tüm canlara da hizmetleri kabul olsun diyorum.

Yaptığınız çalışmalar, dernek faaliyetleriniz çok önemli hizmetler ve bunları yarınlara taşımanizda her zaman yanınızda olacağımızı bilmenizi isterim. Burayla ilgili en ufak bir ihtiyacınızda her zaman elimden gelen yardımı yapacağımdan emin olabilirsiniz.

Yaptığımız etkinlikleri bir başlangıç olarak kabul ediyorum, bundan sonra da buluşmak umuduyla...

Sevgiler, selamlar,
Ulaş Özdemir
suna gelir
duslemgelir@hotmail.com
manisa
türkiye
2009-01-26
merhaba çok güzel etkinlikler yapıyorsunuz sizi teprik ederim
Munzur Baba
caca.2222@mynet.com


2009-01-17
Türkülerin yeni adresi www.hasretturkuler.com

Sitenin yapımında emegi geçenlere sonsuz saygılarımla.
Ceyda

Toronto
Canada
2009-01-08
Sevgili arkadaslar,

Israil'de olan katliamdan hepimiz haberdariz ve bu icler acisi katliama bir dur demenin ve bunu kinamamiz gerektigini eminimki hepimiz paylasiyoruz. Biz insanoglu olarak hepimiz ve herbirimiz bundan sorumlu ve bunu insanliga borcluyuz. Oyuzden 10 Ocak 2009, Cumartesi gunu saat sabah 11:00 da Israil Konsoloslugu onunde (180 Bloor Street West) yapilacak yuruyuse hepinizi katilmaya devam ediyoruz, en azindan bunu yapabiliriz.

Ayrica lutfen bu maili tanidiginiz diger arkadas ve dostlara gondermenizi rica ediyorum.

Saygilar

>
> 1. DEMONSTRATE AGAINST THE ISRAELI ASSAULT ON GAZA! LIFT
> THE SIEGE!
>
> *WHEN: 11am Saturday January 10, 2009
> *WHERE: Israeli Consulate, 180 Bloor St West, Toronto.
> **************************
>