Sarhoşluk, geçici intihardır.
Bertrand Russel

Haberler

EGEMENLER; ADIYAMAN'DAKİ ALEVİ İSTİSMARINI VE PROVAKASYONUNU DURDURUN !


Maraş ve Çorum katliamının hazırlıklarına giderken, başvurulan yöntemlerden biride, saldırılacak Alevileri önceden tespit etmekti.  Şimdi benzer bir süreci anımsatan provokasyon girişimi ise Adıyaman’da yaklaşık 200 civarında Alevilerin oturduğu evler işaretlenerek yapılmaktadır. Tek bir Sünni vatandaşımızın oturduğu ev işaretlenmezken bu oldukça manidardır. Ortadoğu’da, Suriye’de yaşanan gerilim ve hükümet ile cemaat arasındaki çatışmanın ayyuka çıktığı bir dönemde toplumun mağdurları üzerinde karanlık oyunlarda oynanmaya başlıyor. Uludere katliamı bu süreçten bağımsız değildir.  Hükümet dindar ve kindar nesil yetiştirmek istiyor. “Alevilerin katli vacip” diyen sözde dindarlar hiç eksik olmadı Türkiye’de. “Allah için yak ulan yak” diyerek 35 insan yakan dindar eksilmedi Sivas’ta.  “Ermeni piçi” diye çığlık atan “kindar ve dindar” gençler farklı olanı öldürmek için devletin gözü önünde cinayet işliyor. Adıyaman'da alevilerin kapılarına işaret koyuyor.


HÜKÜMETİN DİLİ AYRIMCILIK VE NEFRET ÜRETİYOR

Alevilerin oturduğu semte Kızılbaş katliamı yapan Yavuz Sultan Selim adı verenler, Yavuz’un katliamını meşru görünler, Yavuz’u kahraman, “Kızılbaşların katli vaciptir” ve “Alevilerin, canları, malları, namusları size helaldir" diye fetva veren Şeyhülislam Ebu Suud ile gurur duyanlar, Alevilerin “soy ve sopu” ile uğraşanlar, referandum ve genel seçimlere Alevi ayrımcılığını ve nefretini yayanlar, “Ne iştir ki, Aleviler, Dürziler ve Yezidiler, Sünnilik İmparatorluğu demek olan Osmanlı devletince din ve millet bahçemizden ısırgan otları gibi yolunup atılamamıştır” diyerek, dininin, kininin dâvacısı bir gençlik” gençlere kin ve nefret duygusu eken Necip Fazıl Kısakürek ile büyüyenler, Alevilere yönelik kin ve nefret tohumu ekilmesine hizmet edenlerdir. AKP döneminde bu zehirli tohumlar daha da çok ekilmeye başladı.

Adıyaman’da “Burada Alevi oturuyor” mesajı veriliyor. Alevilerin yerleşim bölgesi olarak bilinen Karapınar Mahallesindeki duvar ve kapılar boya ile işaretleniyor. Televizyon Anahaber bültenlerine açıklama yapan Adıyaman’lı Alevilerin kaygıları ve işaretlenmiş evlerin görüntüleri Alevilere yönelik yeni bir provokasyon girişiminin habercisi olduğunu gösteriyor. Hava puslu. Kurtlar puslu havayı seviyor.  Alevilerin sağduyusunu test etmek ve Alevileri provokasyona davet eden bu girişimler, Alevileri tuzağa düşüremeyecektir. Alevilerin öğretisi, tarihsel tecrübeleri ve diğer toplumsal kesimlerle kurduğu dostça ilişki, iktidar hırsına teslim olmuşların, karanlık güçlerin ve egemenlerin kendi çatışmalarına Alevileri alet etmeye çalışması ve Alevilere Maraş, Çorum ve Sivas hatırlatacak girişimleri sonuçsuz bırakacaktır.

Devamını oku...

 

2 Temmuz'u Unutmamak

2 Temmuz'da ölenleri anmak demek onları hatırlamaktan ibaret değildir. 2 Temmuz katliamını unutmamak içimizin bir kez daha kanaması da değildir. Unutmamak, "bir daha asla yaşanmasın" diyedir. Unutmamak yeni katliamları engellemenin en temel kanunudur. 2 Temmuz'u unutmamak, eşitlikçi, özgürlükçü, barış içinde yaşadığımız bir ülkeyi kurmamız gerektiğini akıllardan çıkartmamak içindir. Unutmamak örgütlenmektir. Gericiliği de faşismi de yenecek, katliamları aydınlatacak tek gücün halkın örgütlü gücü olduğuna inanmaktır. Çünkü her unuttuğumuzda, bu gerçekleri bizlere başka katliamlarla hatırlatacaklardır.

 * Halkevleri duvar gazetesinden alınmıştır.

 

AVRUPA ALEVİ BİRLİKLERİ KONFEDERASYONU 3. OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI

Bazılarınızın bildiği gibi 6-7 Şubat tarihlerinde Almanya'nın Köln şehrinde gerçekleşen Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu 3. Olağan Genel Kuruluna katıldım. Öncelikle böyle bir toplantıya katılabilmem için destek veren Yönetim Kurulu'ndaki arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Alevi dünyasının birçok tanınmış siması ile tanışma ve görüşme fırsatı buldum. Bu bağlantıları önümüzdeki dönemde kullanabilirsek bu toplantının buradaki örgütlenmemize de büyük faydalar sağlayacağını düşünüyorum. 

Devamını oku...

 
Diğer Makaleler...